Bár a bajba jutott családok jelentős részében több bedőlt hitel is van, ezért a 182 ezer nem teljesítő jelzáloghitel mögött valamennyivel kevesebb család érintett, de azok száma még így is nagyon magas mind társadalmi, mind bankrendszer szinten. A jegybank szerint ráadásul a jelenleg rendelkezésre álló eszközök nem elegendőek ennek a problémának a kezelésére.
A Nemzeti Eszközkelő ugyanis 10 ezer, míg a most induló magáncsőd 25 ezer szerződést kezelhet, vagyis az MNB számításai szerint a fennmaradó 100 ezer hitelesre további programot kell kidolgozni.
A jegybanki szakértők szerint egy olyan komplex programot kellene elindítani, amely arra késztetné a bankokat, hogy fenntartható módon strukturálja át a nem teljesítő hiteleket.
Az MNB által javasolt és Írországban már megvalósított programban az értékvesztési előírások szigorításával büntették azokat a bankokat, amelyek nem fenntartható módon alakították át nem teljesítő hiteleiket. Szintén büntetést kaptak azok a kereskedelmi bankok, amelyek nem tudták teljesíteni a jegybank által meghatározott átstrukturális célszámokat.
A program adós oldalon az adósság típusától függően 3 fajta magáncsődeljárás bevezetését tartalmazta, míg az adósok további védelmét állami kamattámogatás, illetve tanácsadás segítette.
A 2013-ban elindult ír programban tavaly a jegybank a kereskedelmi bankok számára negyedévről negyedévre a nem teljesítő hitelek 70-85 százalékának átstrukturálására tett javaslatot, aminek a bankok 25-45 százalékban tettek eleget 75 százalékos sikerességi rátát elérve.
mfor.hu