3p

2013-ban nem várható átütő pozitív fordulat a magyar gazdaságban, részben annak eredményeként, hogy sem a fogyasztás, sem a beruházások esetében nem mutatkoznak a bővülés jelei - derül ki az MFB makrogazdasági összefoglalójából.

2013-ban nem várható átütő pozitív fordulat a magyar növekedés alakulásában - derül ki az MFB Zrt. makrogazdasági összefoglalójából. A belső kereslet komponensei közül sem a fogyasztás, sem a beruházások esetében nem látszanak bővülésre utaló jelek továbbra sem: a háztartások jövedelmi helyzetét az adóváltozások közvetlenül nem rontják ugyan, de az ágazati adók közvetve érinthetik őket. A bruttó reálkeresetek – tekintve a vállalatok alacsony költségtűrő képességét – számottevően nem nőnek, s az adósságleépítés és a tartalékolási célú megtakarítások folytatódnak, a költségvetési transzferek reálértékben legfeljebb kissé bővülnek. A hitelezés megindulására jövőre még nem lehet számítani: a tranzakciós adó újabb csapást jelent a bankok számára az amúgy is sok baj (csökkenő nyereségesség, a bizonytalan gazdasági környezetből fakadó magas ügyfélkockázat, romló portfolió, külső forráskivonás, dráguló forrásköltségek stb.) közepette.

Ez érzékenyen érinti a különböző szektorális adókkal amúgy is sújtott vállalati szektort is, amelynek a hitelállománya árfolyamszűrten 270 milliárd forinttal csökkent az év eleje óta (különösen a hosszúlejáratú fejlesztési források estek vissza), s amely számára a felmerülő beruházások elhalasztása a piaci kilátások bizonytalansága miatt különben is erősen megfontolandó alternatíva. Az export az év első felében várhatóan csak enyhén nő, de a külső konjunktúra erősödésével az év második felében gyorsulni fog, míg az import bővülési üteme továbbra is elmarad az exportétól. 2013-ra összességében 0 és 0,5 százalék közötti gazdasági növekedést várunk, 0,9 százalékos fogyasztás- és 0,8 százalékos beruházás-csökkenéssel.

Tartósan javulnak a magyar gazdaság egyensúlyi és adósságmutatói: az import növekedését meghaladó export-bővülés következtében tovább nőtt a gazdaság külső finanszírozási képessége (szeptember végén 3,6 százalék volt a GDP arányában), s mivel a belső felhasználás bővülésére nem számítanak a bank elemzői, az várhatóan magas marad 2013-ban is. A külső bruttó és nettó adósság/GDP mutatók 101, ill. 47 százalékra csökkentek, míg a bruttó államadósság a GDP 77,1 százalékára mérséklődött szeptember végén.  Kiemelik: a kormány következetesen dolgozik az államháztartási egyenleg 3 százalék alatt tartásán mind 2012-ben, mind 2013-ban, s bár ez a folyamat továbbra is növekedési áldozattal és az emelkedő adókulcsok miatt keletkező inflációs nyomással jár, a hosszú távú fenntartható növekedés és egyensúly megalapozásához elengedhetetlen.

A magyar pénzügyi eszközök megítélése, kereslete azonban továbbra is erősen ki lesz téve a nemzetközi pénz- és tőkepiaci hangulatnak, s az ezt átható bizonytalanság okozhat váratlan és kellemetlen fordulatokat, erős volatilitást a hazai pénzügyi folyamatokban ezután is. Az IMF-EU-megállapodás ugyanakkor nem csupán biztonsági, s bizalmat erősítő hálóként működhetne, hanem az adósság finanszírozásának kamatköltségét is csökkenthetné - emelik ki az MFB elemzői.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!