A jobboldali populista Igazi Finnek nevű párt négy évvel ezelőtti szavazótáborát megnégyszerezve, a voksok 19 százalékát szerezte meg, és bizonyosan része lesz a jövendő kormánykoalíciónak.
Az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap küldöttsége hétfőn kezd tárgyalni Portugália vezető politikusaival a csomag feltételeiről, miután a múlt héten egy technikai jellegű megbeszélés keretében már áttekinthették az államháztartás helyzetét.
Portugália az euróövezeti országok közül harmadikként két hete kért pénzügyi támogatást az Európai Uniótól és a Nemzetközi Valutaalaptól. A kért összeg becslések szerint 80 milliárd euró lenne három évre.
Bármi lesz is a tárgyalások kimenetele, a támogatás akár el is bukhat Finnország ellenállásán. A tervek szerint Portugália az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) forrásaiból is kap támogatást, és Finnország az egyetlen euróövezeti tagország, ahol nem csupán a kormány, hanem a törvényhozás hozzájárulása is szükséges az EFSF mozgósításához. Előzetes számítások szerint Finnországnak az EFSF-ből származó kölcsönből 1,4 milliárd euróra kellene garanciát vállalnia. Ez a hozzájárulás pedig elemzők szerint meglehetősen kétséges a vasárnapi választások eredményének ismeretében.
Finnország távolmaradása ráadásul másutt is felerősítheti az ellenállást a portugál mentőcsomaggal szemben, újabb felforduláshoz vezethet az állampapírpiacon, és azt jelezheti, hogy gyengül az EFSF, vagyis az euróövezeti válságkezelő mechanizmus működőképessége.
MTI