A 12 hónapos lejáratú kincstárjegyeket ugyan a tervezett mennyiségben, 500 millió euró értékben sikerült eladni az aukción, de a hozam az euró bevezetése óta a legmagasabb, 5,281 százalék volt. Két héttel korábban még 4,813 százalékos, egy hónappal korábban 3,260 százalékos hozammal keltek el a portugál állampapírok.
Elemzők szerint a meredek emelkedés a befektetői bizalom egyre gyorsuló ütemű csökkenését jelzi. "Ha a hozam nem mérséklődik hamarosan, akkor Portugália lehet a következő ország, amely nemzetközi pénzügyi segítségre szorul" - mondta Diego Iscaro, az IHS-Global Insight elemzője.
A szerdai aukción annak ellenére szökött fel történelmi csúcsra a hozam, hogy "nagyágyúkat" vetettek be a terep előkészítésére; José Socrates miniszterelnök kedd este külön nyilatkozatban biztosította a piacokat, hogy nincs szükség külső segítségre. "Egyedül is megbirkózunk a feladatokkal" - mondta a kormányfő, Rainer Brüderle, az euróövezet vezető erejének számító Németország gazdasági minisztere pedig közvetlenül az aukció elé időzítve fejtette ki, hogy Portugália és Spanyolország számára sem kell uniós mentőcsomagot összeállítani.
Írország a múlt héten 85 milliárd eurós segélycsomagot kapott az Európai Uniótól és a Nemzetközi Valutaalaptól. Elemzők attól tartanak, hogy ha Portugália nem alkalmaz hasonló kezelést az államháztartási bajokra, akkor a fertőzés átterjedhet Spanyolországra, a jóval nagyobb szomszédra, amelynek esetleges bedőlése az egész euróövezetet megrengetheti.
Spanyol befektetők erősen érdekeltek Portugáliában, elsősorban a bankszektorban - írta összefoglalójában a Reuters hírügynökség, amely szerint "ironikus vonása a helyzetnek, hogy szerdán nemzeti ünnep van Portugáliában. Arra emlékeznek, hogy évszázados alávetettség után 1640-ben sikerült kivívni a függetlenséget Spanyolországtól. A lisszaboni piacok az ünnep miatt korlátozottan tartanak nyitva."
MTI