2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jóval kockázatosabb adósságtörlesztőknek tekinti a piac az euróövezet megrendült adóssághelyzetű tagállamait, mint például Magyarországot. A szerdai londoni kereskedésben Portugália, Olaszország, Írország, Görögország és Spanyolország - kezdőbetűikből angol rövidítéssel a PIIGS-csoport - törlesztéskockázati biztosítási tranzakcióinak átlagos díjszabása alaposan meghaladta Magyarországét.

A legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzői szerdán az MTI kérdésére elmondták: a PIIGS-országok államadósság-törlesztési kockázatának fedezetére kínált hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása az aznapi késői londoni kereskedésben jelentős emelkedéssel 252 és 741 bázispont között mozgott; Magyarország CDS-tranzakcióinak díjszabása kisebb drágulással 259 bázispont környékén járt.

A PIIGS-átlagon belül csak Olaszország 252 bázispont körüli CDS-díjai maradtak el valamelyest a magyar CDS-kontraktusok árazásától. Görögország határidős törlesztéskockázati tranzakcióinak díjszabása a 721 bázispontos előző záróról valamivel 741 bázispont fölé emelkedett, Portugáliáé 355, Írországé 272, Spanyolországé 260 bázispont felett járt a szerdai londoni záráshoz közeledve, egyaránt 8-10 bázispontos emelkedésekkel.

Londoni elemzői körökben már nem zárják ki, hogy Görögország az EU/IMF-csomag és a masszív költségvetési konszolidációs program ellenére nem lesz képes fenntartani jelenlegi adósságstruktúráját. Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző cége - júniusra szóló legfrissebb világgazdasági prognózisában azt írta: éppen a hatalmas görög kiadáscsökkentési tervek miatt a hazai össztermék (GDP) olyan mértékű visszaesésétől lehet tartani, hogy az ebből eredő államháztartási jövedelemkiesés semlegesítheti a konszolidációs erőfeszítések hatásait.

További aggodalom forrása a lakossági tiltakozás, ami a kormányzati eltökéltség gyengüléséhez vezethet. A ház szerint ez az euróövezet más "perifériális" gazdaságaira is igaz.

Mindezek alapján az EIU londoni elemzői azt jósolják, hogy Görögország - valószínűleg 2012-ben, amikor a piac erre már jobban fel lesz készülve - rákényszerül adósságszerkezetének átalakítására.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!