4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Áprilishoz képest tovább gyorsult a jegybank saját tőkéjének csökkenése.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adatai szerint május végén mínusz 55 milliárd forintot tett ki a jegybank saját tőkéje a kiegyenlítési tartalékokat is figyelembe véve. (mfor.hu szerk: Ezek a kiegyenlítési tartalékok nem keverendők össze a nemzetközi tartalékokkal.) Vagyis áprilishoz képest 22 milliárd a csökkenés, hiszen már az előző hónap végén mínusz 32 milliárdnál jártunk.

Mint azt már többször megírtuk, a jegybank saját tőkéje február végére olvadt el teljesen, és azóta megállás nélkül csökken. A veszteséget a jegybank hatalmasra duzzadt nemzetközi tartalékai és az azt lehetővé tevő kéthetes kötvényállomány közötti kamatkülönbség okozza. Miközben ugyanis a nemzetközi tartalékokra az MNB alig kap kamatot, a kéthetes kötvényekre mindig az aktuális alapkamatot (jelenleg 4,5 százalék) fizeti ki. Ez a kamatveszteség pedig annál nagyobb, minél magasabb a kéthetes kötvényállomány, illetve a nemzetközi tartalékok szintje.

Mivel a "piaci szabályok" (Guidotti–Greenspan) szerint is jó pár milliárd euróval lehetne csökkenteni ezt az állományt (lásd Matolcsyék szívfájdalom nélkül levághatják a tartalékok nagyrészét), az MNB az április elején meghirdetett Növekedési Hitel Programjának (NHP) harmadik pillérével dinamikus leépítést célzott meg. A program június eleji bevezetése óta azonban a kereskedelmi bankok nem kapkodnak a lehetőség után, és az azóta kétszer meghirdetett 8-8 tender közül mindössze egyre ékezett ajánlat 2,5 milliárd forint értékben. Ezzel szemben a jegybank célja 1325 milliárddal csökkenő állomány. (lásd: Matolcsy-program 3. pillére – szinte nulla az érdeklődés)

Van azért jó hír is

A kéthetes kötvényállomány egyébként az NHP hatása nélkül is viszonylag jelentősebb mértékben csökkent május végére, és február óta most először került 4000 milliárd forint alá. A bankokkal szemben a kormány ezúttal nagyobb összeget tartott a MNB-ben. A forintszámlán összesen 1 747 milliárd forint volt, ami növekedést jelent az elmúlt időszaki alacsony szintekhez képest. A devizaszámla 4,1 milliárd eurós összege azonban 200 millió euróval csökkent. A zsugorodás alapvetően arra vezethető vissza, hogy a kormány 600 millió eurót utalt az IMF-nek májusban az aktuális törlesztőrészlet után, illetve 150 millió svájci frank alapú nemzetközi kötvényünk járt le. Ezt a körülbelül 700 millió eurós csökkenést az EU transzferek, valamint a PEMÁK kötvény kibocsátása mérsékelték. (Hogy ebből a PEMÁK mennyit tett ki, egyelőre nem lehet tudni, mivel az ÁKK még nem közölt erre vonatkozó statisztikát májusra.)

Az MNB mérlegéből még egy viszonylag jó hírt lehet kiolvasni. Ugyan a forgalomban lévő pénzállomány áprilishoz képest 6 milliárd forinttal 2795,6 milliárdra csökkent, az éves összevetés közel 5 százalékos növekedést jelent. A bővülés immár harmadik hónapja tart, ráadásul mértéke magasabb az inflációnál. Ez pedig jó eséllyel reálnövekedést, azon belül is a belső fogyasztás bővülését vetíti előre. A nagyobb készpénzállományra, ha nincs pénzügyi válság (leginkább bizalmatlansági válság a pénzügyi rendszerrel összefüggésben) akkor van szüksége a gazdaságnak, ha az abból vásárolt termékeket magasabb áron vesszük meg, vagy többet veszünk belőle ugyanolyan áron. Előbbi az inflációra, utóbbi a reálgazdasági növekedésre vezethető vissza.

Ahogy fentebb jeleztük, a készpénzállomány március végén ugrott meg. Az akkori adattal kapcsolatban azt írtuk április közepén, hogy "Soha ennyi forintunk nem volt még - valaminek jönnie kell". Nos jött is, a kiskereskedelmi forgalmunk az előzetes adatok alapján 2006 óta nem látott mértékben ugrott meg éves összevetésben.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!