4p

Ugyan két országról elfeledkezett a miniszterelnök, de tényleg nem vagyunk messze attól, hogy a feldolgozóiparunk GDP-hez viszonyított aránya a legmagasabb legyen Európában.

A tatabányai Bridgestone új üzemének múlt heti alapkőletételi ünnepségén Orbán Viktor miniszterelnök annak a reményének adott hangot, hogy Magyarország az első helyre kerülhet azon a listán, amely az ipar arányát mutatja a GDP-hez viszonyítva.

Az MTI tudósítása szerint Orbán azt mondta, hogy jelenleg a 2., illetve 3. helyen vagyunk Csehország és Németország mögött. Az Eurostat adatainak segítségével megvizsgáltuk, mekkora a hátrányunk, mennyit kellene ledolgozni ahhoz, hogy a lista élére jussunk.

Szlovákiáról és Romániáról elfeledkezett a kormányfő

Ha az ipar hozzáadott értékének arányát a folyó áras GDP-re vetítjük, akkor Románia és Csehország toronymagasan vezet az Európai Unióban a maguk 28-28 százalékával. Utánunk Szlovákia és Németország következik, Magyarország pedig csak az ötödik szűk 23 százalékkal. Mivel az ipari adatok a bányászat, illetve energiaellátás teljesítményét is magában foglalják, ezekben pedig hazánk nem túl erős, elkészítettük a listát csak a feldolgozóiparra is.

Itt valóban Csehország az első 22,1 százalékkal és Németország is közvetlenül előttünk van, de közéjük beékelődött Szlovákia. Így hazánk a harmadik, de úgy, hogy Romániára és Bulgáriára nem közölt adatot az Eurostat. Pedig 2011-ben, ha minimális különbséggel is (0,04 százalékpont), de a román érték volt a legmagasabb az EU-ban.

Valószínűleg erre a rangsorra (a táblázatban középen) gondolhatott Orbán, hiszen itt tényleg nem jelentős a lemaradásunk, a magyar 19,4 százalékos érték szűk 3 százalékpontra van a csehekétől (és nagy valószínűség szerint a romántól is).

Így is előre lehet törni, pedig ez nem jó

Függetlenül attól, hogy most jelenleg harmadikok, vagy negyedikek vagyunk a feldolgozóipari listán, az igazán érdekes, hogy 2005-ben mindössze a hetedikek voltunk, és a listát akkor is vezető Csehországtól még 3,5 százalékponttal voltunk lemaradva. Az ugrást úgy értük el, hogy szintén az Eurostat adatai szerint 2005-ös bázison mindössze 6 százalékkal nőtt a feldolgozóiparunk teljesítménye, miközben a szlovák 70, a cseh 44, a német 11 százalékkal. (Romániára nincs adat még 2012-re, 2011-ben ott 17 százalékon állt a mutató.)

A látszatra ellentmondásos adat egy okra vezethető vissza: Magyarországon a feldolgozóiparon kívül a többi ágazat összességében leépült. Így a feldolgozóipar GDP-arányos növekedése nem a feldolgozóipar szárnyalásának, hanem a GDP visszaesésének a következménye.

A kilátások tényleg nem rosszak

Bár remélhetőleg a GDP az első negyedéves megugrását követően továbbra is pozitív tartományban marad, a feldolgozóipari listán valószínűleg nem csúszunk vissza. Ahogy a miniszterelnök a tegnapi Audi gyáravatáson is elmondta, Magyarország az újraiparosítás éveit éli.

És valóban, az utóbbi időben számos feldolgozóipari beruházást jelentettek be és a kormány "hímestojásként" vigyáz arra, hogy kapcsolata a termelőcégekkel kiegyensúlyozott legyen. Bár a termelő vállalatokra a különadók kivetése időszakában is kiemelten ügyelt a kormányzat, a cégekkel kötött stratégiai partnerség talán meghozza (meghozta?) az eredményeket.

A Magyarországra történő beruházásokat ugyanis azon túl, hogy az európai kereslet visszaesése eleve korlátozza, alapvetően a bizalmatlanság akadályozza. A különadók, a folyamatosan változó szabályozási környezet (ami néha visszamenőleges hatállyal, vagy egyik napról a másikra történt, lásd a játékgépek őszi betiltását) ugyanis alapvetően erodálta az üzleti bizalmat.

Pedig összességében tényleg olyan környezet alakított ki a kormányzat, ami a termelő vállalatok számára jónak tekinthető. A munkaadók számára kedvezően módosult a munka törvénykönyve, és európai összehasonlításban az egyik legolcsóbb a magyar munkaerő. Ez a fenti táblázatunk harmadik oszlopában vissza is köszön, hiszen a feldolgozóipar teljes hozzáadott értékéből 49 százalékot visz el a munkavállalók teljes kompenzációja, ami az ötödik legalacsonyabb érték. (Igaz, bolgár, lengyel és román adat nem áll rendelkezésre 2012-re.)

Görög alkalmazkodás

Bár a cikk témájához nem igazán kapcsolódik, nem tudunk elmenni a görög adat mellett, amely nagyon jól mutatja, hogy a válság milyen mértékű átalakítást képes kikényszeríteni. Ugyan Görögország feldolgozóipara az egyik legalacsonyabb, az ahhoz viszonyított bérköltség már csak 37,2 százalék, miközben 2005-ben még 48 volt. Ráadásul ez a brutális alkalmazkodás úgy következett be, hogy Görögország eurózóna tagsága miatt nem tudta valutájának leértékelésével versenyképességét fokozni.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!