A jegybank monetáris tanácsa korábbi döntése alapján a jegybank megkezdte kínai állampapír-portfóliójának kiépítését. A befektetés az első fázisban közvetett módon, a BIS-szel (Bank for International Settlements, Bázel - báseli Nemzetközi Fizetések Bankja) együttműködve történt májusban. Az MNB hangsúlyozza, hogy a befektetés semmilyen módon nem veszélyezteti a tartalék megfelelést, ami továbbra is magasnak tekinthető.
A Jegybanki Renminbi Programot 2015. február 19-én hirdette meg a Magyar Nemzeti Bank, akkor jelezte, hogy megvizsgálja egy renminbi devizatartalék-portfólió kialakításának lehetőségét. A renminbi (népi pénz) a kínai nemzeti deviza hivatalos elnevezése, a jüan pedig a valuta címletének "számlálója".
Az MNB közleménye szerint áttekintették a kínai állampapír és devizapiac strukturális jellemzőit, a befektetés hozam és kockázati paramétereit, illetve a teljes devizatartalék szintjén jelentkező diverzifikációs előnyöket.
A közlemény szerint a döntésnél figyelembe vették Kína növekvő világgazdasági súlyát és a renminbi nemzetközi monetáris rendszerben betöltött, egyre hangsúlyosabb szerepét, valamint gondosan mérlegelték a befektetés pénzügyi vonatkozásait, ennek alapján döntöttek a devizatartalék egy kis részének kínai állampapírokba történő befektetéséről.
A döntésben fontos szempont volt Kína magas hitelminősítése. A kínai állampapírokba való befektetés összhangban van a devizatartalék-kezelés nemzetközi trendjeivel, ugyanis az Európai Unióban és azon kívül is egyre több jegybank fektet kínai eszközökbe - írta az MNB.
MTI