José Sócrates szocialista párti portugál miniszterelnök szerdán lemondott tisztségéről, mert a parlament leszavazta takarékossági programját. Sócrates így már csupán ügyvezető kormányfőként lehet jelen az EU-csúcson. Merkel sajnálkozásának adott hangot amiatt, hogy nem kapott többséget az általa "nagyon bátornak" minősített portugál reformprogram.
A német kancellár szerint a program célkitűzéseitől a lisszaboni parlamenti szavazás kimenetelének ellenére sem szabad elszakadni, és erre kötelezettséget kell vállalnia "mindenkinek, aki Portugália nevében beszél". Leszögezte, ez nem csupán a délnyugat-európai országnak, hanem az egész Európai Uniónak, különösképpen az euróövezetnek fontos.
Merkel utalt arra, hogy a csütörtök-pénteki EU-csúcson átfogó pénzügyi stabilitási intézkedéscsomagról fognak dönteni, amely az euró, a közös fizetőeszköz helyzetének megszilárdítását szolgálja majd. Az intézkedéscsomag - tette hozzá - pénzügyi mentőeszközből és a versenyképesség növelését célzó lépésekből áll.
"A múlt hibáit nem szabad többé elkövetni" - figyelmeztetett Angela Merkel.
Portugáliának, amely 2009-ben 9,3 százalékos költségvetési hiányt produkált, hatalmas hiteltörlesztési kötelezettségei vannak, és június 15-ig 9 milliárd euró visszafizetése esedékes. Jean-Claude Juncker luxembourgi miniszterelnök - aki "másodállásban" elnökli az euróövezeti országok pénzügyminisztereinek tanácskozásait, az úgynevezett eurócsoport üléseit - úgy vélekedett, hogy Portugáliát összesen mintegy 75 milliárd eurós támogatással lehetne kihúzni a bajból.
Diplomaták azonban úgy vélekednek, hogy ezen a csúcstalálkozón ilyen támogatási döntés nem születik, hiszen jelenleg nincs olyan felelős portugál kormányfő, aki ezt kérhetné, és cserébe kötelezettségeket vállalhatna.
Merkel mellett más uniós vezetők is utaltak arra, hogy Lisszabon csak akkor számíthat pénzügyi segítségre, ha hajlandó a költségvetési kiadások fájdalmas lefaragására.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke - aki néppárti színekben volt korábban Portugália miniszterelnöke - úgy nyilatkozott Brüsszelből, hogy a kiadáscsökkentési csomag továbbra is elengedhetetlen feltétele a Lisszabon iránti bizalomnak.
"Nyilvánvalóan valamennyien aggódunk" - mondta Mark Rutte holland miniszterelnök, szintén azt húzva alá, hogy a lisszaboni parlament által szerdán elutasított megszorító csomagot mindennek ellenére el kell fogadtatni.
Didier Reynders belga pénzügyminiszter - elvben némileg több lavírozási lehetőséget hagyva a portugáloknak - azt emelte ki, hogy az EU kész segíteni, de a segítséget előbb Portugáliának kell kérnie.
Portugália "bedőlése" a lehető legrosszabbkor jönne. Az EU ugyan arra készül, hogy megnövelje a készenlétben tartott pénzügyi mentőcsomag nagyságát, de nem világos, hogy ebből mikor mennyi pénz lesz ténylegesen. A finnek az április 17-i választások előtt semmibe nem akarnak az eddiginél nagyobb összeggel beszállni. Ennél is nagyobb gond, hogy a németek a csütörtök-pénteki EU-csúcstalálkozón újra akarják tárgyalni saját hozzájárulásuk ütemezését, öt évre elnyújtva azt.
MTI