4p

Noha első ránézésre egészen szép eredményeket tud felmutatni a jegybank önfinanszírozási programja, a magyar állampapírokat illetően nem minden sikerült úgy, ahogy azt eltervezték.

Amikor szeptember közepén az MNB bejelentette kibővíti Önfinanszírozási Programját, a jegybank vezetői kijelentették, többek között azt várják az intézkedésektől, hogy csökkenjen a hozamgörbe meredeksége, vagyis a rövid és a hosszú futamidők kamatai közelítsenek egymáshoz. A jegybank reményei szerint ugyanis az MNB-ből kiterelt milliárdok a hosszabb futamidejű államkötvények piacán generálnak majd pluszkeresletet, ami a hozamok csökkenését eredményezi.

Ez több okból is kedvező lenne, hiszen egyrészt a hosszabb futamidejű állampapírok alacsony kamattal történő értékesítése évekig segíti az alacsonyabb kamatkiadásokon keresztül a költségvetést, másrészt az alacsonyabb referenciahozamok elvileg az alacsonyabb megtérülési rátával rendelkező beruházásokat is profitábilissá tehetik, vagyis dinamizálhatják a beruházásokat a reálgazdaságban.

A hozamgörbe meredeksége valóban csökkent az elmúlt időszakban, de nem biztos, hogy olyan módon, ahogy azt az MNB-nél remélték. Az eleje ugyanis jobban emelkedett, mint ahogy a vége csökkent. Ráadásul a hosszú hozamok talán a szeptemberi intézkedésektől függetlenül is csökkentek volna ennyivel.

"Dupla magason" a görbe eleje

Az várható volt, hogy miután a 3 hónapos jegybanki betét lett az irányadó eszköz a maga 1,35 százalékos kamatával, a szeptember közepén 0,38 százalékon forgó hasonló futamidejű diszkont kincstárjegyek hozamai emelkedni fognak még akkor is, ha a likviditási szabályok megváltoztatása az állampapírok "birtoklását" kedvezőbbé tette a hitelintézetek számára. A tényleges hozamemelkedés a 3 hónapos kincstárjegyek esetén másfél hónap alatt 40 bázispontos lett, ami duplázást jelent a szeptemberi történelmi mélypontokhoz képest. A 3 hónapos kincstárjegyek mellett a 12 hónaposak árazása is magasabb szintekre emelkedett: szeptember vége és november eleje között 21 bázispontos hozamemelkedés mutatkozott.

Ez a 40, illetve 21 bázispontos hozamnövekedés egy év alatt (ahogy az állomány átárazódik) egyébként pár milliárdos többletkiadást fog okozni a magyar költségvetésnek. Legalábbis, ha a diszkont kincstárjegyek augusztusi és szeptemberi átlagállományára a 21 bázispontos növekedést rávetítjük. (Pontosan nem tudjuk a többletkiadást kiszámolni, mivel nem tudjuk, hogy a diszkont kincstárjegyek állománya hogyan oszlik meg a 3 és 12 hónaposok között).

Mi van a hosszú végen?

Ugyan a hozamgörbe másik végén, a hosszú futamidejű papíroknál csökkenést láthatunk, elképzelhető, ha semmilyen lépést nem tett volna a jegybank az önfinanszírozási program keretén belül, hasonló mértékű hozamcsökkenés akkor is elérhető lett volna a nemzetközi piaci folyamatok eredményeként.

Az irányadó eszköz változása előtti, szeptember 17-i aukció 3,57 százalékáról a legutóbbi, október 29-i aukcióra ugyanis 3,29 százalékra esett a hozam, míg ugyanezen időpontok között a német 10 éves kötvények árazása 0,78-ról 0,54 százalékra csökkent. Vagyis a magyar 10 éves állampapírok hozama 28, míg a németé 24 bázisponttal csökkent. Lényegében tehát csak a piaci változások lekövetése mutatkozik meg a hosszú futamidejű eszközök hozamcsökkenésében. 

Összességében a jegybank által célként megfogalmazott laposabb hozamgörbe megvalósult, noha valószínűleg nem a legoptimálisabb módon. Ugyanakkor az kijelenthető, hogy a programnak (is) köszönhetően a külföldiek kezében lévő állampapír-állomány szeptember közepe óta bő 200 milliárd forinttal még tovább csökkent.

Mindesetre a közeljövőben is az egyre laposabb hozamgörbét fogja preferálni és támogatni a jegybank, amellett, hogy annak szintjét is külön figyelemmel követik. Nagy Márton a jegybank alelnöke szerint ugyanis a hosszútávú hozamokat továbbra is magas, de a rövidtávú hozamokból is szeretnének lefaragni. Fontos a hozamgörbe szintje és az, hogy minél laposabb legyen - hangsúlyozta egy háttérbeszélgetésen.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!