2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szeptemberben az euróövezetben csökkent, az Európai Unióban nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene havi szinten.

Az EU statisztikai hivatala (Eurostat) csütörtökön arról számolt be, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint a 19 tagú eurózónában 0,1 százalékkal visszaesett a kiskereskedelmi forgalom volumene szeptemberben az előző hónaphoz viszonyítva, míg éves összehasonlításban 2,9 százalékos volt a növekedés.  A 28 tagú Európai Unióban havi összevetésben 0,3 százalékkal, éves alapon 3,7 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom szeptemberben.

Az euróövezeti tagállamokban a szeptemberi havi szintű forgalomcsökkenést az okozta, hogy az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma 0,6 százalékkal mérséklődött, miközben az üzemanyageladás stagnált, a nem élelmiszerek kategóriájába tartozó termékek értékesítése pedig 0,1 százalékkal bővült.  Az Európai Unióban havi összevetésben 0,4 százalékkal nőtt az üzemanyageladás és a nem élelmiszerek kategóriájába tartozó termékek forgalma, ugyanakkor nem változott az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma.

A legnagyobb havi forgalomnövekedést Nagy-Britannia (+2 százalék), Románia (+1,7 százalék) és Málta (+1,1 százalék) érte el szeptemberben.  Magyarországon 0,5 százalék volt a havi szintű növekedés.  A legnagyobb mértékben Portugáliában (-2,2 százalék), valamint Lengyelországban, Belgiumban, Dániában és Lettországban csökkent a kiskereskedelmi forgalom (egyaránt -0,7 százalék).

Éves összehasonlításban az euróövezetben 5,3 százalékkal nőtt az üzemanyagok forgalma, 4 százalékkal a nem élelmiszer szektoré és 1,6 százalékkal az élelmiszereké, italoké és dohánytermékeké. Az Európai Unióban az üzemanyagok forgalma 5,3 százalékkal, a nem élelmiszer szektoré 4,9 százalékkal, az élelmiszerek, italok és dohánytermékek eladása 2,3 százalékkal bővült.

Az egy évvel korábbihoz képest Romániában (+12 százalék), Írországban (+8 százalék), valamint Lengyelországban és Nagy-Britanniában (egyaránt +6,3 százalék) nőtt leginkább a szeptemberi  kiskereskedelmi forgalom, miközben Luxembourgban (-11,8 százalék), valamint Bulgáriában (-2,5 százalék) és Szlovéniában (-0,4 százalék) csökkent a legnagyobb mértékben. Magyarországon 5,1 százalék volt az éves szintű növekedés.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!