3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A forintosítás hatására a hosszú lejáratú forint eszközök állománya jelentősen megnő a hazai bankrendszerben, ezzel drasztikusan megemelkedik a lejárati eltérés a bankrendszer hitelei és forrásai között, a jegybank ezért azt tervezi, hogy a kialakult eltérés mérséklésére a hazai bankok számára előírja a jelzáloglevelek bizonyos mennyiségének kibocsátását - mondta Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ügyvezető igazgatója egy szerdai budapesti szakmai konferencián.

Nagy Márton a Magyar Közgazdasági Társaság BME-n működő ifjúsági szervezete által rendezett konferencián kiemelte: a forintosítás mintegy 3000 milliárd forint összegű hitelt érint, ennek az összegnek mintegy 15 százalékát, 450 milliárd forint összegű jelzáloglevelet kellene a magyar bankoknak középtávon kibocsátaniuk az MNB elképzelései alapján.

A tervet vizsgálja az Európai Központi Bank - mondta a jegybank ügyvezető igazgatója.

Kifejtette: a devizáról forintra átkonvertált hitelállomány túlnyomó része 10 évnél hosszabb hátralévő futamidővel rendelkezik, emiatt az átváltást követően jelentősen megnő a forinthitelek és a forintforrások lejárati eltérése és az ebből eredő kockázat is. A legjelentősebb lejárati eltérés a háztartások hiteleinél tapasztalható - fűzte hozzá.

Az ügyvezető igazgató kitért arra: a helyzet rendezése során úgy kell eljárni, hogy célzott eszközzel biztosítsák a lejárati összhangot, azaz hosszú, fedezett forint források bevonására ösztönözzön, emellett az európai uniós szabályozási keretben fenntartható legyen, ne torzítsa túlzottan a piaci versenyt, és lehetőség szerint minimalizálja a szabályozást megkerülő lehetőségeket.

Nagy Márton kiemelte: erre a célra az egyik legjobb eszköz a jelzálogalapú fedezett források, így például a jelzáloglevelek minimum arányának meghatározása a lakossági jelzáloghitel-állományhoz képest.

Elmondta: napjainkban három nagy hazai bankcsoport, nevezetesen az OTP, az UniCredit, és az FHB bankcsoportja rendelkezik saját jelzálogbankkal. Hozzátette: ha a terv megvalósul, várhatóan a többi nagy hitelintézet is létrehozza saját jelzálogbankját. Egy-egy jelzálogbank megalapítása azonban időigényes, a jelzáloglevelek minimum arányának elérése - a bankalapításokat is beszámítva - legkevesebb egy és egynegyed évet vehet igénybe - ismertette Nagy Márton.

A növekedési hitelprogram újabb fázisáról, az nhp pluszról kiemelte: további 500 milliárd forintos likviditást teremt a hazai vállalkozások számára, s mivel a nhp megfelezi a kockázati költségeket a refinanszírozó kereskedelmi bankok és az MNB között, a hitelprogram ezen szakasza a kockázatosabb, de még finanszírozható kkv-k számára is hitelfelvételi lehetőségeket teremt.

Palotai Dániel, az MNB ügyvezető igazgatója szerint a 3 százalékos inflációs cél megfelel a magyar gazdaság jelenlegi állapotának, az inflációs célkövető rendszerben a plusz-mínusz 1 százalékos toleranciasáv bevezetése a jegybank monetáris tanácsának mozgásterét növeli.

Palotai Dániel rámutatott: csak akkor kellene megváltoztatni, például 2 százalékra mérsékelni a középtávú inflációs célját a monetáris tanácsnak, ha volna kijelölt céldátum arra vonatkozóan, mikor lép be Magyarország az euróövezetbe, mikor vezeti be az eurót.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!