Nowotny úgy fogalmazott: "tisztán közgazdasági szempontból nézve, valószínűleg ezt lehetne javasolni. De, amint látja, a gazdaságpolitikát politikai szempontok is vezérlik, és most Portugáliában mindez nagyon is a belpolitikáról szól."
A portugál miniszterelnök, José Socrates szerda este mondott le tisztségéről, miután a parlament elutasította a kormány újabb gazdasági megszorító csomagtervét. Az öt ellenzéki párt a jobboldaltól a szélsőbalig egyhangúlag elvetette az immár negyedik költségvetési kiigazítást, amelyre a deficit csökkentése miatt lett volna szükség.
Arra az újságírói felvetésre, hogy az eurócsoport elnöke, Jean-Claude Juncker szerint Portugáliának akár 75 milliárd eurónyi támogatásra is szüksége lehet, Nowotny nem kívánt pontos számot mondani, de kijelentette: "ez nem teljesen megalapozatlan összeg".
Az EKB kormányzótanácsának tagja Görögországgal kapcsolatosan megemlítette: számos kockázat terheli a déli ország kilábalását és ezek a kockázatok meg is jelennek a piaci árazásban. "Ha Európa erőteljesebb növekedést mutatna, akkor - úgy gondolom - Görögországnak jó esélyei lennének, hogy egyedül másszon ki a válságból" - tette hozzá.
Nowotny kérdésre válaszolva elmondta: "úgy hisszük, hogy Görögországnak nem lesz szüksége adósságának átstrukturálására, de - mint tapasztalt közgazdász, el kell ismernem - megvan ennek is a kockázata."
A jegybankelnök szerint az euróövezet kilátásai nem változtak, bár vizsgálják a japán és közel-keleti események lehetséges hatásait. "Tovább akarunk haladni a normalizálódás útján: a kamatoknak vissza kell térniük a megszokott sávba és fokozatosan ki kell vonni a pénzügyi válság miatt bevezetett likviditásnövelő intézkedéseket" - tette hozzá.
Nowotny szerint az olajárra gyakorolt hatásuk miatt a közel-keleti zavargások nagyobb veszélyt jelentenek az euróövezetre, mint Japán. "Ami fontos, hogy ne legyen második körös inflációs hatás. Ezeket a fejleményeket élénk figyelemmel kísérjük" - tette hozzá.
MTI