A bank számításai szerint az árfolyamrés alkalmazásának semmissége várhatóan mintegy 27 milliárd forintos visszafizetési kötelezettséggel terheli bank eredményét. Mivel 2 milliárd forint céltartalékot erre a célra 2013-ban már megképzett, így a negatív eredményhatás 25 milliárdot tesz ki. Ezt teljes mértékben el fogja számolni 2014 második negyedévére.
Az OTP számítása szerint ez az összeg 20 milliárddal magasabb a korábbi várakozásnál, ami annak köszönhető, hogy az ötéves elévülési határt a törvény kiterjesztette. A pénzintézet álláspontja szerint aggályos, hogy a törvény megfelel-e az alkotmányos követelményeknek, ezért vizsgálja a törvények által biztosított jogorvoslati lehetőségeit.
Az egyoldalú szerződésmódosítás miatt, a legrosszabb esetben a devizaalapú hitelek esetében 90, míg a forintos hiteleknél 20-30 milliárdos veszteség érheti a bankot. Az elévülés itt 40 milliárddal növelte meg az összeget. A bank ugyanakkor leszögezi, hogy élni kíván a törvény által biztosított perindítási jogával, így ez az összeg csökkenhet.
"Abban a szélsőséges esetben, ha mindkét kérdéskörben a fent bemutatott legnagyobb veszteség érné a csoportot, a 2014. első negyedév végi konszolidált tőkemegfelelési mutató ceteris paribus mintegy 1,7%-ponttal lenne alacsonyabb. Ennek megfelelően a Basel3 szerinti, elsődleges alapvető tőkemutató (Common Equity Tier1 ráta) 16,4%-ról 14,7%-ra, a konszolidált tőkemegfelelési mutató pedig 20,2%-ról 18,5%-ra változna, mely lényegesen meghaladná a 8%-os szabályozói minimum szintet. A csoport likviditása és hitelezési képessége hosszútávon is biztosított", szögezi le a közlemény.
A 137-147 milliárdos veszteség egyébként az első, 100 milliárd forintos becsléseknél magasabb, de nem éri el azt a 220 milliárdot, amit a héten a Concorde elemzői jeleztek.
mfor.hu