Újságírói kérdésekre, amelyek a tegnapi Csányi nyilatkozattal hozhatók összefüggésben Bencsik László vezérigazgató-helyettes elmondta, hogy a bank továbbra is aktívan és a korábbi konzervatív megközelítéssel keresi a lehetséges akvizíciós célokat mind belföldön, mind külföldön. Arra a kérdésre, hogy ez milyen áron lehet, Bencsik elmondta, az OTP jelenleg könyvi szerinti értéke 80 százalékán forog a tőzsdén. Ez pedig alapvetően meghatározza, hogy körülbelül milyen áron vásárolhat a bank.
Az árfolyamgáttal kapcsolatban Bencsik közölte, hogy ügyfeleik 31-32 százaléka lépett be eddig az árfolyamgátba, ami a bank szerint kevés, így keresik azokat a megoldásokat, amivel ez az érték növelhető. Az árfolyamgát egyébként 2,2 milliárdos veszteséget okozott az első negyedévben a banknak, mivel a várt teljes veszteséget az első három hónapban kellett elszámolni. Ez pedig azt jelenti, hogy a következő negyedévekben 600-600 milliós többlettel lehet emiatt kalkulálni.
Az adópajzs miatt ugrott meg a társasági adófizetési kötelezettség
Bencsik a sajtótájékoztatón arra is felhívta a figyelmet, hogy idén több mint kétszeresére nőtt az időszakra elszámolt társasági adó mértéke. Ez elsősorban a stratégiai befektetések - forintárfolyam miatti - adópajzs változásának köszönhető, amely tavaly 3,8 milliárddal növelte, idén pedig 4,2-vel csökkentette az adózott számviteli profitot. Adópajzs nélkül 7 százalékkal jobb lett volna a bank számviteli eredménye.
Azzal kapcsolatban, hogy a bank nemteljesítő hitelrátája az év első három hónapjában 0,8 százalékponttal 19,9 százalékra ugrott, Bencsik elmondta, a mutató megugrása ellenére ugyanolyan mértékben nőtt a nemteljesítő hitelek állománya, mint a tavalyi év második félévében. Mivel azonban a 48 milliárdos növekedés a teljes hitelállományra van vetítve, ami azonban csökkent, így az arány értelemszerűen emelkedett. Ráadásul a forint gyengülése is a mutató megugrása irányába hatott, mivel a nemteljesítő hitelek nagyobb része devizalapú. A bank továbbra is 20 százalékos rátán várja a tetőzést, de ehhez az is kell, hogy a hitelállomány a tervek szerint két százalékkal nőjön idén.
Szintén az árfolyamváltozással lehet magyarázni, hogy a bank Core Tier1 állománya 14,2 százalékra esett vissza, hiszen a gyengébb forint növelte a kockázatokkal súlyozott mérlegfőösszeget.
Montenegróban azonban a törvényi minimumszint alá süllyedt a ráta, ami a helyi szabályok változására vezethető vissza, hiszen a bank nyereséges volt, így a budapesti menedzsment 10 millió eurós alárendelt kölcsöntőkét juttatott áprilisban a banknak.
A csoport likvid tartalékai március 31-ével 6,1 milliárdra nőttek a december végi 5,9-ről. A magas likviditás nem csak forintban, hanem euróban is biztosított, és mivel az idei évre a bank már megújított a swapállományt, így egy teljesen lefagyó pénzügyi környezetet is kényelmesen el tudna viselni.
Makro kitekintés
Az OTP szerint a magyar államháztartás hiánya kényelemesen 3 százalék alatt lesz mind idén, mind jövőre. A bank abban bízik, hogy az ország így kikerül a túlzott deficiteljárás alól. Az OTP elemzői szerint a magyar növekedés 1 százalék lesz és a háztartások fogyasztási kiadásai is 0,5 százalékkal fognak nőni. Ez pedig a bank számára is kedvezőbb gazdálkodási feltételeket biztosít, amelyet az MNB Növekedési Hitel Programja, valamint a támogatott lakáshitel konstrukció tovább fokozhat.
szp
mfor.hu