5p

Felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az eddigi stabilról a magyar államadós-osztályzat kilátását pénteken a Moody's Investors Service, elsősorban azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy az államadósság valószínűleg a következő években is lefelé tartó pályán marad.

A Moody's a döntés indoklásában kiemelte azt a véleményét is, hogy javulnak a magyar gazdaság kilátásai, miután a felhalmozódott devizaalapú kinnlevőségek problémájának megoldásával jelentősen csökkent a magyar gazdaság külső sérülékenysége. A Moody's a kilátásjavítással egy időben megerősítette a "Ba1" szintű - a befektetési ajánlású kategóriától egy fokozattal elmaradó - magyar szuverén adósbesorolást.

A magyar osztályzati kilátás már két hitelminősítőnél pozitív, a Fitch Ratings ugyanis május óta szintén pozitív kilátást tart érvényben a "BB plusz" magyar államadós-besorolásra. A harmadik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's stabil kilátással tartja nyilván az általa is "BB plusz" szintre sorolt magyar államadós-osztályzatot. A három cég magyar osztályzatai - a Moody's és a másik két hitelminősítő eltérő jelölési metodikája ellenére - azonosak.

Ha a Moody's és a Fitch a pozitív kilátás megadása után a magyar szuverén osztályzatot is javítja, akkor Magyarország ennél a két cégnél átkerül a befektetési ajánlású kategóriába. Ez egyben azt is jelentené, hogy az intézményi befektetők szempontjából Magyarország befektetésre ajánlott szuverén adóssá válna. A nemzetközi gyakorlat alapján ugyanis általában már két nemzetközi hitelminősítő osztályzata elég annak meghatározásához, hogy egy adott szuverén vagy kereskedelmi adós osztályzata befektetésre ajánlott vagy sem.

A Fitch Ratings éppen e héten közölte, hogy a legnagyobb valószínűséggel Magyarország és Portugália lesz a következő két olyan államadós, amely e cég nyilvántartásában visszakerülhet a befektetési ajánlású államadós-osztályzati kategóriába.

A Moody's a magyar államadós-osztályzat kilátásának pénteki javításához fűzött elemzésében kiemelte azt a véleményét, hogy jelenleg robusztusabb ütemű a magyar államadósság-ráta csökkenése, mint a múltban, mivel a magyar kormány bizonyította képességét és erőteljes elkötelezettségét arra, hogy az államháztartási hiányt a hazai össztermék (GDP) 3 százaléka alatt tartsa.

A Moody's várakozása szerint a GDP-arányos magyar államadósság-ráta - amely 2011-ben 81 százalékon tetőzött - az idén 74,3 százalékra, 2016-ban 73 százalékra csökken. A cég azt is valószínűsíti, hogy az idén a vártnál magasabb adóbevételek révén a 2,4 százalékos cél alatt lesz az államháztartási hiány, az elsődleges egyenleg többlete pedig meghaladja a GDP-érték 1 százalékát.

Mindemellett a szuverén adósságállomány kevésbé érzékeny az árfolyam-ingadozásokra, mint a múltban, mivel a devizában denominált államadósság aránya, amely 2011-ben 50 százalék körüli szinten tetőzött, most már csak hozzávetőleg 34 százalék - áll a Moody's elemzésében.

A Moody's várakozása szerint ez az arány jövőre még tovább csökken, valószínűleg 30 százalékra vagy akár ennél is alacsonyabbra, tekintettel azokra a lépésekre, amelyek a lejáró devizaadósságok forintban denominált refinanszírozását célozzák.

A Moody's londoni elemzői hangsúlyozzák, hogy ha a teljes államadósságon belül 30 százalék környékére csökken a devizaadósság-hányad, az már alacsonyabb lenne, mint sok "Baa" kategóriás - vagyis befektetésre ajánlott - feltörekvő piaci államadós devizaadósság-hányada.

A hitelminősítő a pozitív tényezők között említi azt is, hogy Magyarországot a korábbi hasonló epizódoktól eltérően ezúttal nem érintették a feltörekvő piacok legutóbbi stresszhelyzeti időszakaiban tapasztalt árfolyam-kilengések.

A Moody's a magyar adósosztályzati kilátás javításának tényezői között kiemelte azt a véleményét is, hogy a magyar gazdaság jelenlegi kedvező növekedési teljesítménye fenntartható lesz a következő években. A hitelminősítő közölte: ezt a várakozását jelentős mértékben arra a nézetére alapozza, hogy a magyar gazdaság ellenállóképessége érdemben erősödött a devizaalapú hitelállomány 2015 elején végrehajtott átváltásával. Mindemellett a bankszektor devizakitettsége is érdemben csökkent, és a Moody's azzal számol, hogy az eszközminőség javulása lehetővé teszi bankoknak a reálgazdasági hitelkihelyezések felújítását. Ráadásul a bankszektornak jót tesz a szakpolitika nagyobb mértékű stabilitása is, mindenekelőtt a bankadó 2016-tól esedékes csökkentése.

A szakpolitikai stabilitás javulása a költségvetési politikában is érezhető; ennek egyik megnyilvánulása, hogy a jövő évre szóló költségvetést már júniusban elfogadták. A Moody's felidézi, hogy a múltban a gazdaságpolitika drasztikus módosításai negatív hatást gyakoroltak a bizalomra, a banki hitelezésre, a beruházásokra és végső soron a gazdasági növekedésre.

A Moody's várakozása szerint a magyar gazdaságban a következő időszakban reálértéken 2-2,5 százalékos éves GDP-növekedési ütemeket lehet fenntartani. A cég közölte: megfontolja Magyarország felminősítését, ha folytatódik a gazdasági és a költségvetési mérőszámok javulása és ennek révén tovább csökken a közadósság-ráta. A felminősítés különösen fontos feltétele, hogy további jelek utaljanak a múltbelinél stabilabb gazdaságpolitikai döntéshozatalra. A cég szerint lefelé ható nyomás alá kerülhet a magyar adósbesorolás, ha gyengülne a 3 százalék alatti államháztartási hiány melletti elkötelezettség, és/vagy ha a kormány olyan gazdaságpolitikai intézkedéseket hoz, amelyek negatív hatást gyakorolnak a növekedésre.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!