2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyre nagyobb a nyomás Portugálián, hogy kövesse a görög és az ír példát és kérjen nemzetközi pénzügyi segítséget - írta pénteken a Financial Times Deutschland.

A német gazdasági lap szerint "az Európai Központi Bank (EKB) és az euróövezeti tagállamok többsége sürgeti a portugál vezetést, hogy Írországhoz hasonlóan kérjen segítséget". A beszámoló szerint az EKB és Lisszabon euróövezeti társai Spanyolország megrendülését kívánják megelőzni Portugália megsegítésével, az Ibériai-félsziget Spanyolországhoz képest apró állama azonban "húzódozik a gyalogáldozat szerepétől."

Berlini pénzügyminisztériumi források szerint "jót tenne Spanyolországnak, ha Portugália mentőövet kérne, mert igen erős a spanyol kitettség a szomszédos országban" - írta az FTD.

Lisszabonban cáfolták, hogy nyomás alatt van kormány. A német lapjelentés "minden alapot nélkülöz" - jelentette ki a kabinet egy szóvivője. Madrid is cáfolt, "Spanyolország azt szeretné, hogy Portugáliában fogadják el a költségvetést és hajtsák végre a stabilitási programot" - nyilatkozott egy szóvivő.

A portugál bankrendszerben nincsenek az írországihoz hasonló nagyságú gondok, nem volt ingatlanpiaci buborék, az ország versenyképessége azonban csekély, gyenge a gazdasági növekedés, az államháztartási hiány és az államadósság pedig magas. Elemzők régóta jósolják, hogy Görögország és Írország után Portugália a leggyengébb láncszem az euróövezetben, például a Reuters hírügynökség  szerdán publikált elemzői felmérésében megkérdezett 50 elemző közül 34 számít arra, hogy a Lisszabon külső segítségre szorul majd.

A 2011-es költségvetésről pénteken szavaznak a törvényhozásban. A javaslat szerint a hazai össztermékhez (GDP) mért államháztartási hiányt az idei - tervezett - 7,3 százalékról 4,6 százalékra kell leszorítani jövőre.
A megszorítások ellen szerdán az utóbbi évtizedek legnagyobb sztrájkját tartották, a költségvetés azonban várhatóan átmegy a törvényhozáson, a kisebbségi jobboldali kormánypárt és a baloldali ellenzék szavazataival.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!