Olli Rehn, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse a találkozót lezáró sajtótájékoztatón kijelentette, hogy az Európai Unió, valamint az euróövezet egészének pénzügyi stabilitásáról volt szó, és a válság elleni sikeres fellépésnek a most kidolgozott mentőmechanizmus mellett fontos eleme az államháztartás megerősítése is az egyes tagországokban.
"Teljes volt az egyetértés abban, hogy fel kell gyorsítani a konszolidációt a tagországokban, különösen azokban az országokban, amelyeket az elmúlt hetekben spekulatív jellegű támadások értek" - fogalmazott a biztos. Fontos feltétele volt az államháztartási deficit leszorítása a legnagyobb EU-befizető Németországnak is, amely a görög válság kezelését célzó tárgyalások kezdete óta ragaszkodott ehhez a kikötéshez.
Fernando Teixeira dos Santos portugál pénzügyminiszter az ülés után kijelentette: korai még arról beszélni, hogy országa igénybe veszi-e a most létrehozott új mechanizmust, vagy sem.
Spanyol kollégája, az ülésen elnöklő Elena Salgado Mendez megerősítette, hogy Madrid hamarosan pótlólagos lépéseket tesz a deficit mérséklésére. Hozzátette, hogy a konkrét intézkedéseket José Luis Rodríguez Zapatero miniszterelnök jelenti majd be a hét folyamán. Megerősítette azonban, hogy előzetes számításaik szerint idén a GDP-hez viszonyítva további 0,5, jövőre pedig a korábbinál tervezetthez képest egy százalékkal nagyobb mértékben szorítható le a hiány.
A két ország képviselője a következő, május 18-i pénzügyminiszteri találkozón részletesen ismerteti új vállalásait - derül ki a találkozó zárónyilatkozatából.
A most létrehozott - a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerepvállalásától függően akár 750 milliárd euróra rúgó - pénzügyi eszköz révén, szükség esetén a rászoruló országok középtávú támogatáshoz juthatnak az átlagosnál nem nehezebb piaci feltételek mellett.
MTI/Menedzsment Fórum