3p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Van elég mozgástér.

Több, mint elegendőek az MNB nemzetközi tartalékai, közölte az mfor.hu kérdésére Palotai Dániel, a jegybank Monetáris politikáért felelős ügyvezető igazgatója, a csütörtökön publikált Fizetési Mérleg Jelentés bemutatóján.

Miközben 2014 végén 21 milliárd euró volt a nemzetgazdaság rövid külső adóssága, addig az MNB nemzetközi tartalékai február végén 36,4 milliárdot tett ki. Ha figyelembe vesszük a devizahitelek forintosítására biztosított, de kötelező swap-ügyletek révén még a jegybankban tartott 9 milliárd eurót, akkor is magasnak tűnnek az MNB- tartalékai. Koroknai Péter, a jegybank főosztályvezetője szerint ugyanakkor azt figyelembe kell venni, hogy az éven belül lejáró külső adósság szintjét a nagyobb lejáratok berövidülése jelentősebben elmozdíthatja. Márpedig 2016-ban esedékessé fog válni a 2008-as IMF-EU mentőcsomag fennmaradt 2 milliárd eurójának a kifizetése, ami a rövid külső adósság szintjét meg fogja emelni.

Palotai Dániel, az MNB felelős ügyvezető igazgatója szerint ugyanakkor az kijelenthető, hogy „több, mint elegendőek a jegybank nemzetközi tartalékai”. Éppen ezért döntött úgy a héten a Monetáris Tanács, hogy a devizahitelek forintosítására biztosított eurónak a 20 százalékát felszabadítja.

2014 negyedik negyedévében egyébként a magyar gazdaság négy negyedéves külső finanszírozási képessége a GDP 8,3 százalékára emelkedett, ami a folyó fizetési mérleg, illetve a tőkemérleg egyaránt 4,3 milliárd eurós többlete mellett alakult ki. 2014 egészében a külső többlet historikus csúcsot ért el, a GDP 8 százalékára rúgott.

A kedvező számok alapvetően három tényezőnek köszönhetőek. Egyrészt a külső adósságráták folyamatos csökkenése és a mérséklődő kockázati prémium mellett süllyedő hozamok mellett tovább csökkent a jövedelemegyenleg hiánya. Másrészt a növekvő EU-lehívásoknak köszönhetően a transzferegyenleg többlete újabb csúcsra emelkedett. Végül a 2014-ben igen magas beruházási dinamika és a gáztározók feltöltésének importnövelő hatása ellenére szinten maradt a külkereskedelmi többlet. Ehhez hozzájárult a járműgyártás további növekedése, valamint a cserearány javulása. A szolgáltatásegyenleg mindemellett egész évben egyenletesen bővült. Összességében Magyarország exportpiaci részesedése 2014-ben tovább javult.

A finanszírozási folyamatok azt mutatják, hogy 2014-ben is folytatódott a közvetlentőke-befektetések beáramlása, így a számottevő mértékű külső finanszírozási képesség lehetővé tette, hogy Magyarország újra igen nagy mértékben fizesse vissza külső adósságát. 2014-ben közel 7 milliárd euróval csökkent a nettó külső adósság a tranzakciókból eredően. Az ország GDP-arányos bruttó külső adóssága 85, míg a nettó 33 százalék közelébe csökkent. A jelentős csökkenés ellenére ugyanakkor külső adósságrátánk továbbra is viszonylag magasak.

A külső egyensúlyt a szektorok megtakarításai szempontjából elemezve látható, hogy a külső finanszírozási képesség 2014-es emelkedését a háztartási szektor további alkalmazkodása, a vállalatok magas szintet elérő pénzügyi megtakarítása és az államháztartás visszafogott költekezése tette lehetővé.

Az ábrák forrása: Jelentés a fizetési mérleg alakulásáról

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!