Az Eurostat csütörtökön tette közzé tagállami lebontásban is a 2012. évi külföldi tőkeáramlásra vonatkozó adatokat. Természetesen hazánkra is tartalmaz a táblázat adatot, és bár már egy hónappal ezelőtt a Nemzetgazdasági Minisztérium kimutatása alapján írtunk egy cikket, a mostani adatok újabb információval is szolgálhatnak. Bár a beáramló tőke tekintetében mutatkozik némi eltérés, ennek oka módszertani eltérésekkel magyarázható.
Az uniós statisztika szerint 2012-ben összesen 5,3 milliárd euró tőke áramlott be hazánkba, ennek kicsivel több mint fele, 52 százaléka (2,8 milliárd euró) érkezett uniós tagállamokból. Ez annyira nem is meglepő, tekintve a német cégek magyar jelenlétét, az autógyárak beruházásait, bővítéseit, és a banki tőkeemeléseket. Emellett 0,5 milliárd euró jött még Svájcból, ám ami meglepőbb, hogy majdnem a teljes beáramló tőke másik fele, 2,1 milliárd euró összeg jött az úgynevezett offshore pénzügyi központokból. Vagyis például Panamából, a Feröer-szigetekről, a Bahamákról, vagy épp Andorrából. Ez a 39,6 százalékos arány rendkívül magasnak tekinthető, sőt, ami még érdekesebb, hogy a tipikusan offshore-országnak kikiáltott Ciprus beáramló tőkéjének 55,6 százaléka származik szintén offshore helyekről.
Arányaiban egyébként még Nagy-Britanniába áramlik a tőke legnagyobb része ilyen adóparadicsomokból, ott a 29,1 milliárd euró 76,3 százaléka kerül az országba, de Írországban is nagy arányt képviselnek ezek a tőkék, hiszen a 16,2 milliárd euró 46 százaléka származik offshore pénzügyi központokból.
Több pénzt küldtünk offshore országba, mint az EU-ba
Ezzel szemben a Magyarországról a kiáramló tőke 3,9 milliárd euróra rúgott, melyből 1,7 milliárd euró az uniós tagállamokban landolt, ez a teljes összeg 43,5 százaléka, ennél viszont egy hajszállal nagyobb arányt, 46 százalékot tesz ki az az összeg, mely offshore országokba vándorolt. Ehhez tavaly nagyobb összeggel járulhatott hozzá az, hogy a Pick Szeged és a Sole-Mizo cégeit is magába foglaló Bonafarm csoport 2012-ig egy szingapúri társaság égisze alatt működött. Csányi Sándor a tulajdonosváltást pedig tavaly bonyolította le.
Az offshore-államokba áramoltatott tőkében nagyon "jól" áll még Nagy-Britannia, ahol a kiáramló tőke majdnem 60 százaléka megy adóparadicsomokba, Írországnál pedig 563 százalék ez az arány.
mfor.hu