3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az uniós statisztika alapján úgy tűnik, hogy hazánkból jóval több pénz áramlik offshore országokba, mint amennyi uniós tagállamokba.

Az Eurostat csütörtökön tette közzé tagállami lebontásban is a 2012. évi külföldi tőkeáramlásra vonatkozó adatokat. Természetesen hazánkra is tartalmaz a táblázat adatot, és bár már egy hónappal ezelőtt a Nemzetgazdasági Minisztérium kimutatása alapján írtunk egy cikket, a mostani adatok újabb információval is szolgálhatnak. Bár a beáramló tőke tekintetében mutatkozik némi eltérés, ennek oka módszertani eltérésekkel magyarázható. 

Az uniós statisztika szerint 2012-ben összesen 5,3 milliárd euró tőke áramlott be hazánkba, ennek kicsivel több mint fele, 52 százaléka (2,8 milliárd euró) érkezett uniós tagállamokból. Ez annyira nem is meglepő, tekintve a német cégek magyar jelenlétét, az autógyárak beruházásait, bővítéseit, és a banki tőkeemeléseket. Emellett 0,5 milliárd euró jött még Svájcból, ám ami meglepőbb, hogy majdnem a teljes beáramló tőke másik fele, 2,1 milliárd euró összeg jött az úgynevezett offshore pénzügyi központokból. Vagyis például Panamából, a Feröer-szigetekről, a Bahamákról, vagy épp Andorrából. Ez a 39,6 százalékos arány rendkívül magasnak tekinthető, sőt, ami még érdekesebb, hogy a tipikusan offshore-országnak kikiáltott Ciprus beáramló tőkéjének 55,6 százaléka származik szintén offshore helyekről.

Arányaiban egyébként még Nagy-Britanniába áramlik a tőke legnagyobb része ilyen adóparadicsomokból, ott a 29,1 milliárd euró 76,3 százaléka kerül az országba, de Írországban is nagy arányt képviselnek ezek a tőkék, hiszen a 16,2 milliárd euró 46 százaléka származik offshore pénzügyi központokból.

Több pénzt küldtünk offshore országba, mint az EU-ba

Ezzel szemben a Magyarországról a kiáramló tőke 3,9 milliárd euróra rúgott, melyből 1,7 milliárd euró az uniós tagállamokban landolt, ez a teljes összeg 43,5 százaléka, ennél viszont egy hajszállal nagyobb arányt, 46 százalékot tesz ki az az összeg, mely offshore országokba vándorolt. Ehhez tavaly nagyobb összeggel járulhatott hozzá az, hogy a Pick Szeged és a Sole-Mizo cégeit is magába foglaló Bonafarm csoport 2012-ig egy szingapúri társaság égisze alatt működött. Csányi Sándor a tulajdonosváltást pedig tavaly bonyolította le.

Az offshore-államokba áramoltatott tőkében nagyon "jól" áll még Nagy-Britannia, ahol a kiáramló tőke majdnem 60 százaléka megy adóparadicsomokba, Írországnál pedig 563 százalék ez az arány. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!