3p

Tovább csökkent a devizahitel-állomány és a forintból is „eltűnt” egy kevés.

A lakossági hitelállomány áprilisban további 62 milliárd forinttal mérséklődődött azután, hogy márciusban 680 milliárd „szívódott fel” az elszámolás eredményeképpen. Ebből 56 milliárd forintot a devizahitelek állományának tranzakciókból eredő csökkenése hozott, amelyet minimális mértékben ellensúlyozott egy 2,7 milliárdos átértékelődésből eredő plusz. Azonban így is a lakossági devizahitel-állomány 250 milliárd forintra csökkent, a márciusi 303,4 milliárdról.

Az értékekben egyébként az tükröződik, hogy néhány hitelintézet a forintosítással/elszámolással kapcsolatos egyes tranzakciókat – kizárólag technikai okok miatt - csak április folyamán rögzítette a rendszereiben - derül ki az MNB adatiból.

A teljes állomány így 6152 milliárd forint, amelynek immár 96 százaléka forinthitel.

Pénzhez jutottunk

Nagyot nőtt a háztartások betétállománya is, 78,7 milliárd forinttal, ebből 70,6 milliárdot a forintbetétek tettek ki. Az MNB szerint ezt az az április végi hosszú hétvége miatt előrehozott kifizetések (pl. fizetések átutalása) egyszeri hatása okozza. Ez utóbbi nagyon jól látszik abból is, hogy a forint látra szóló és folyószámlabetétekben 2775 milliárdot helyeztünk el áprilisban a márciusi 2651 után.

A banki lekötések áprilisi összege azonban csak 471 milliárd volt, amely meglátszik a teljes állomány alakulásán is. Áprilisban ez ugyanis tovább csökkent és már 3800 milliárd forint alatt jár, egészen pontosan 3790 milliárd forintnál.

Áprilisban ismét csökkentek a lakossági hitelkamatok

Az előző havi megingás után áprilisban ismét csökkentek a lakáscélú forinthitel szerződések átlagos kamatai, csakúgy mint a többi lakossági hitelkamat, de a betéti kamatok is az euróbetétek kivételével.

A forintalapú lakáshitelek átlagos kamatlába áprilisban 21 bázisponttal 6,24 százalékra csökkent az előző havi 16 bázispontnyi emelkedés után és ezzel 1,46 százalékponttal lettek alacsonyabbak, mint egy évvel azelőtt voltak.

A szabad felhasználású forint jelzálog hitelek 8,0 százalékos átlagos kamata 0,9 bázisponttal mérséklődött a múlt hónapban és 2,07 százalékponttal estek az eltelt egy évben. A személyi hitelek 20,45 százalékos átlagkamata 1,11 százalékponttal volt alacsonyabb, mint az előző hónapban és 2,06-tal állt a tavaly áprilisi szint alatt.

A forintbetét szerződések átlagos kamata is csökkent, az 1,39 százalékos kamatláb 0,55 százalékponttal alacsonyabb, mint egy évvel korábban volt. Az euróban vezetett lakossági számlán lévő összegek 0,4 százalékos kamata alig különbözik az egy évvel korábbitól, de 16 bázisponttal alacsonyabb a márciusinál.

A lakossággal ellentétben a vállalati hitelkamatok emelkedtek a múlt hónapban. Az egymillió eurós értékhatár alatti hitelösszegre vonatkozó 5,04 százalékos átlagos kamatláb 3 bázisponttal magasabb a márciusinál és 8-cal az egy évvel korábbinál. A nagyobb összegű vállalati hitelekre átlagosan érvényes 2,76 százalékos kamat 0,16 százalékponttal magasabb a márciusinál, de 146 bázisponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál.
 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!