A Mega görög televíziónak adott nyilatkozatában Sztratulisz elmondta: az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) azt akarja, hogy a görög kormány folytassa a nyugdíjak csökkentését, mondjon le az ágazati kollektív szerződések rendszerének visszaállításáról, és ne emelje a minimálbért. A nemzetközi hitelezők azt is követelik, hogy enyhítsék a csoportos létszámleépítés szabályait, feltételek nélkül privatizálják a nemzeti vagyont és a középületeket, valamint emeljék az adókat.
A kormányzó baloldali radikális Sziriza párt politikusa emlékeztetett, hogy mindez olyan téma, amely Athén számára nem képezhet tárgyalási alapot. Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök többször is megismételte, hogy a többség nem fogadná el a gazdasági megszorítások politikáját meghosszabbító intézkedéseket. Athén mindazonáltal optimista a nemzetközi hitelezőkkel folyó tárgyalások jövőjét illetően.
Brüsszelben szerdán ül össze kétnapos értekezletre az euróövezeti tagállamok pénzügyminiszter-helyetteseit tömörítő munkacsoport, hogy áttekintse a görög javaslatokat. Görögország arra számított, hogy még az e hét végén tartandó ortodox húsvét előtt megállapodásra jut partnereivel. Most abban bízik, hogy az euróövezeti pénzügyminiszterek április 24-i ülésén jóváhagyják a görög tervet.
Görög vezetők nem titkolják, hogy nap mint nap csökken a kormány pénzügyi mozgástere. Mindazonáltal jelenleg úgy tűnik, hogy az ország képes teljesíteni pénzügyi kötelezettségeit áprilisban, így törleszteni tudja adósságát és ki tudja fizetni a nyugdíjakat, illetve béreket is.
Görögországnak 650 millió eurót kell átutalnia külföldi hitelezőinek áprilisban, ebből 450 millió eurót csütörtökön a Nemzetközi Valutaalapnak. Emellett 2,4 milliárd euró értékű görög kincstárjegy jár le áprilisban, valamint további 1,7 milliárd eurót kell előteremteni a bérek és nyugdíjak kifizetésére.
A görög államkincstár azonban üres, a nemzetközi hitelezők nem segítenek addig, amíg megállapodásra nem jutnak a Ciprasz-kormánnyal a reformokról. Athén azt reméli, hogy a hitelezők jóváhagyják az általa előterjesztett reformcsomagot és így megkapja az EU/IMF-mentőprogramból megmaradt utolsó, 7,2 milliárd eurós hitelrészletet, valamint az Európai Központi Banknak a görög államkötvényekből származó 1,9 milliárd euró hozamát is.
MTI