2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem csak a nagy érdeklődés övezte görög megszorító csomagnak örülhettek a piacok a héten, de csütörtökön a portugál és az olasz kormány is egyenlegjavító intézkedésről döntött.

Portugáliában megszorító intézkedést jelentettek be csütörtökön, egy nappal azután, hogy szerdán a vártnál nagyobb első negyedévi államháztartási hiányszámot ismertettek. Pedro Passos Coelho portugál miniszterelnök bejelentette, hogy az idei jövedelmekre egyszeri adót vetnek ki, az adó az év végi prémium felét viszi el. Arról is döntés született, hogy a harmadik negyedévben megkezdik több állami cég privatizációját.

Az első negyedévben 8,7 százalék volt Portugáliában az egy évre kivetített GDP-arányos államháztartási hiány, ami magasabb a kormány által vártnál. Az előző év utolsó három hónapjában 9,2 százalék volt a deficit. A portugál kormánynak, az Európai Uniótól és a Nemzetközi Valutaalaptól kapott 78 milliárd eurós mentőcsomag egyik feltételeként az év végéig 5,9 százalék alá, 2013-ra pedig 3 százalék alá kell szorítania az ország államháztartási hiányát.

Az olasz kormány megszorító csomagot fogadott el csütörtökön, hogy elkerülje a Görögországhoz hasonló adósságválságot, és egyensúlyba hozza az államháztartást 2014-ben - jelentette be egy kormányzati forrás csütörtökön.

Közel 47 milliárd eurónyi megszorító csomagról van szó, amit az olasz parlamentnek 60 napon belül kell jóváhagynia. A tervezett intézkedések között szerepel a központi kormányzati minisztériumok, valamint az önkormányzatok költségvetésének a megnyirbálása, továbbá a cégek és a magánszemélyek adókedvezményeinek szűkítése.

Az idei évre 3,9 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal számol az olasz kormány a tavalyi 4,6 százalékos deficit után. Ez ugyan kisebb, mint számos más euróövezeti országban, ugyanakkor Olaszország államadóssága rohamosan növekszik: 2007-ben, a válság előtti utolsó évben a hazai össztermék (GDP) 103,6 százalékát tette ki, tavaly pedig már 119 százalékot. Ez a második legmagasabb az euróövezetben Görögország után. A Moody's hitelminősítő a közelmúltban felülvizsgálat alá helyezte Olaszország adósosztályzatát 90 napon belüli leminősítés lehetőségével.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!