A legnagyobb magyar kereskedelmi pénzintézetnek nemcsak a július elején elfogadott magyar devizahiteles törvény, illetve jegybanki iránymutatás, hanem az orosz-ukrán konfliktus és az amiatt (is) romló orosz és ukrán leánybankjainak helyzete miatt hatalmas egyszeri veszteségeket kellett leírnia a második negyedévben. Pedig ezeken a tételeken kívül sem volt különösebben jó 3 hónapja az OTP-nek.
A bankcsoport egyedi tételek nélkül számolt bevétele például 4 százalékkal csökkent, ezen belül a kamateredmény 2,7, míg a nem kamatjellegű bevételek 3,1 százalékkal csökkentek tavalyhoz képest. Ugyan a működési költségek is mérséklődtek 3,7 százalékkal a hitelezési veszteségek (főleg az orosz banknak köszönhetően) 6 százalékkal emelkedtek.
Így az adózás előtti eredmény már önmagában 16,4 százalékkal esett vissza tavalyhoz képest, a korrigált eredmény pedig 25,5 százalékkal. És ehhez jöttek a döntő többségében negatív egyedi tételek.
Az árfolyamrés 41,3 milliárdos visszatérítési kötelezettsége a már korábban elszámolt összeg és adóhatás miatt 32 milliárddal, az egyoldalú kamatemelések 177 milliárdos várható vesztesége adózás után 144,1 milliárddal rontotta a második negyedév számait.
Emellett szintén "combos" tétel az ukrán leánybank goodwilljának, mintegy 27,3 milliárdos leírása, amelynek adózott hatása az eredményre 11,6 milliárdos mínuszt generált. Az ukrán leánybankot érintette az is, hogy a teljes krími bruttó hitelállományra 90 százalékban céltartalékot képzett a bank, amelynek adózás utáni hatása 8,2 milliárd forint.
A korrekciós tételeket egyedül a Banco Popolare Croatia felvásárlása során keletkezett badwill (a bank saját tőke könyv szerinti értékének és az annál kisebb tranzakciós értéknek a különbsége) elszámolása jelentett pozitív egyszeri hatást, mégpedig 3,6 milliárddal.
A fenti tételek eredményeként az OTP második negyedéves számviteli eredménye -153,15 milliárd forint lett, ami nagyjából megegyezik a piaci várakozásokkal.
Tovább romló hitelportfólió
A második negyedévben a 90 napon túl késedelmes hitelek (DPD90+) aránya 21,6%-ra emelkedett (+0,5%-pont q/q). A DPD90+ hitelek állománynövekedése 75 milliárd forint volt (árfolyamszűrten, eladások és leírások hatásával korrigálva), szemben az 1Q-ban látott 69 milliárd forinttal, melyből mintegy 25 milliárd forint egy magyarországi projekthitel 90 napon túl késedelmes kategóriába történő csúszásához kapcsolódott.
A második negyedévben az OTP Core-nál további mérséklődés következett be a hitelminőség romlásában, ami főként a jelzáloghiteleket érintette. De Bulgáriában és Romániában is fennmaradt a kedvező tendencia.
Ugyanakkor Oroszországban a DPD90+ hitelek állománynövekedése (árfolyamszűrten, eladások és leírások hatásával korrigálva) 2Q-ban 28 milliárd forintra, rekord magasságba emelkedett, Ukrajnában pedig az 1Q mérsékelt érték után 2Q-ban 18 milliárd forintnyi DPD90+ hitel beáramlásra került sor.
A kisebb leánybankok közül több országban is gyorsult a DPD90+ hitelek állománynövekedése q/q. A céltartalék fedezettség q/q kis mértékben javult, 83,9%-ról 84,1%-ra.
mfor.hu