Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az Európai Kereskedelem Napján tartott beszédében a magyar gazdaságban eddig elért sikerek után a mostani növekedési ütem fenntarthatóságának kérdésére helyezte beszéde hangsúlyát.
A miniszter szerint vannak olyan tényezők a nemzetgazdaságban, melyeket jelenleg kevésbé tudunk befolyásolni:
- az amerikai kamatemelés
- a kínai növekedés lassulása
- a Volkswagen-ügy (a magyar gazdaságban ugyanis meghatározó szerepet tölt be az autóipar)
- migrációs kihívás. Ezzel kapcsolatban a magyar kormányzat már megtette a szükséges lépéseket, hiszen nem tudtak várni az uniós döntéshozókra. Varga Mihály hangsúlyozta: a magyar költségvetésből 200 millió eurót költöttek a migrációval összefüggésben, az uniótól viszont erre támogatásként csak 4 milliót kaptunk.
Annak érdekében ugyanakkor, hogy ezeknek az eseményeknek a negatív hatását csökkenteni tudjuk, és a növekedés lendülete megmaradjon, tehetünk pár dolgot:
- ösztönözni kell a beruházásokat,
- lakásépítések ösztönzése (ennek érdekében a következő hetekben egy programmal áll elő a kormány a miniszter szerint, nem optimális az a helyzet ugyanis, hogy évente csupán 8.9 ezer új lakás épül az egészségesnek tartott 40 ezer helyett).
- rugalmasabbá kell tenni a munkaerőpiacot. A közmunka ugyanis nem csodafegyver, nem végleges megoldás. Növelni kellene az elsődleges munkaerőpiacra visszatérők jelenleg 12-13 százalékos arányát. Mivel a közmunkások nagy része alacsonyan képzett, ebben kiemelt szerepe van a szakképzési rendszer átalakításának, melynél a kormány a német példát követi.
- aktívabb hitelezésre ösztönözni a bankokat.
- uniós pénzek: 20017 első feléig minden pályázatot szeretnének kiírni.
Nem jött be, amit az ellenzők mondogattak
A vasárnapi zárva tartásra és a kereskedelem foglalkoztatottsági helyzetére kitérve Varga Mihály hangsúlyozta: a kereskedelmi dolgozók létszáma az elmúlt években nem csökkent, hanem nőtt: 183 ezer főről 187 ezerre. Jelenleg pedig 3000 üres munkahely van az ágazatban, és a miniszter szerint "ezen kell törni a fejünket, hogy a megfelelő munkaerőt biztosítani lehessen". Ennek fontos leágazása a bérkérdés, és Varga reményei szerint a reálbérek a jövőben is tovább növekednek majd.
A kereskedelemben tervezett kötelező létszámemelésről a kormánynak még nincs álláspontja Varga szerint. Kiemelte ugyanakkor, hogy minden ilyen javaslatot érdemes alaposan megvizsgálni. Ráadásul nemzetstratégiailag is fontos a kérdés, melyből fakadóan szintén vizsgálhat ilyen jellegű kérdéseket, akkor főleg, ha egy hosszú távú kereskedelmi stratégia kidolgozása van napirenden az ágazatban és a nagyobb kereskedelmi cége jelentős része van külföldi kézben.
mfor.hu