2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csányi Sándor az OTP Bank elnök-vezérigazgatója kíméletlenül bírálta az Orbán-kormány gazdaságpolitikáját. 

Kritikák egész sorát fogalmazta meg az állami és uniós túlszabályozással szemben Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a Portfolio.hu gazdasági konferenciáján. Szerinte nem érdemes más európai bankba fektetni, csak az „ólommal a cipőjében” is kiválóan teljesítő OTP-be.

A gazdasági portál beszámolója szerint a Csányi Sándor szerint a magyar adókörnyezet miatt lassan eljuthatnak oda, hogy az OTP-nek is el kell indítania egy eurózónán kívüli fizetési szolgáltatót, amelyen keresztül kiszolgálja a magyar ügyfeleket. 

Szerinte a legrosszabb az, hogy az adók bevezetésekor tett kormányzati ígéretek rendre nem teljesülnek. Furcsa logikának nevezte a bankvezér, hogy 5 százalékos kamatplafont kell bevezetniük a bankoknak a lakáshiteleknél, de a kormány nem vállal valamilyen inflációs kötelezettséget cserébe - "üzent" a bankár a kormány gazdaságpolitikusainak, köztük Nagy Márton nemzetgazdasági miniszternek. 

Keményen fogalmazott az OTP első embere / A kép illusztráció
Keményen fogalmazott az OTP első embere / A kép illusztráció
Fotó: MTI/Mónus Márton

 

Csányi Sándor nem kímélte az Európai Uniót sem. Az elmúlt tíz évben az EU lemaradt növekedésben az USA-hoz képest, elsősorban az alacsonyabb termelékenység és a népesség eltérő alakulása miatt. A kormányzati intézkedések (például a támogatott hitelek, a babaváró hitel) Magyarországon sem tudták megfordítani a negatív demográfiai trendet. A technológiai fejlődésben és innovációban is sereghajtóvá vált Európa, számban, részesedésben és értékben is sokkal nagyobb arányt képviselnek az amerikai és ázsiai cégek a piacon. Az USA-ban közel háromszor annyival nőttek a hitelek, mint az eurózónában. Az európai GDP 6 százalékkal lehetne magasabb, ha ugyanúgy bővültek volna a hitelek, mint az amerikai piacon. 

A bankszektor hatékonyságának növeléséhez szükség lenne a konszolidációra, de az UniCredit és a Commerzbank példája jól mutatja, hogy ha adódik egy ilyen lehetőség, a politika mennyire keresztbe tud feküdni neki. Az OTP 2020 elején komolyan gondolkodott a Commerzbank megvásárlásán, meg is lett volna a forrás hozzá. Végül a német munkavállalók nagy alkuereje, másrészt a politikai kockázat miatt álltak el tőle.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!