Kritikák egész sorát fogalmazta meg az állami és uniós túlszabályozással szemben Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a Portfolio.hu gazdasági konferenciáján. Szerinte nem érdemes más európai bankba fektetni, csak az „ólommal a cipőjében” is kiválóan teljesítő OTP-be.
A gazdasági portál beszámolója szerint a Csányi Sándor szerint a magyar adókörnyezet miatt lassan eljuthatnak oda, hogy az OTP-nek is el kell indítania egy eurózónán kívüli fizetési szolgáltatót, amelyen keresztül kiszolgálja a magyar ügyfeleket.
Szerinte a legrosszabb az, hogy az adók bevezetésekor tett kormányzati ígéretek rendre nem teljesülnek. Furcsa logikának nevezte a bankvezér, hogy 5 százalékos kamatplafont kell bevezetniük a bankoknak a lakáshiteleknél, de a kormány nem vállal valamilyen inflációs kötelezettséget cserébe - "üzent" a bankár a kormány gazdaságpolitikusainak, köztük Nagy Márton nemzetgazdasági miniszternek.
Csányi Sándor nem kímélte az Európai Uniót sem. Az elmúlt tíz évben az EU lemaradt növekedésben az USA-hoz képest, elsősorban az alacsonyabb termelékenység és a népesség eltérő alakulása miatt. A kormányzati intézkedések (például a támogatott hitelek, a babaváró hitel) Magyarországon sem tudták megfordítani a negatív demográfiai trendet. A technológiai fejlődésben és innovációban is sereghajtóvá vált Európa, számban, részesedésben és értékben is sokkal nagyobb arányt képviselnek az amerikai és ázsiai cégek a piacon. Az USA-ban közel háromszor annyival nőttek a hitelek, mint az eurózónában. Az európai GDP 6 százalékkal lehetne magasabb, ha ugyanúgy bővültek volna a hitelek, mint az amerikai piacon.
A bankszektor hatékonyságának növeléséhez szükség lenne a konszolidációra, de az UniCredit és a Commerzbank példája jól mutatja, hogy ha adódik egy ilyen lehetőség, a politika mennyire keresztbe tud feküdni neki. Az OTP 2020 elején komolyan gondolkodott a Commerzbank megvásárlásán, meg is lett volna a forrás hozzá. Végül a német munkavállalók nagy alkuereje, másrészt a politikai kockázat miatt álltak el tőle.