3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Fizetési mérlegben partiban vagyunk, adósságban egyáltalán nem.

Javította Észtország államadós-osztályzatát pénteken a Fitch Ratings, elsősorban a kedvező külső fizetési helyzettel és a kivételesen alacsony államadósság-rátával indokolva a lépést.

Az eurót már rég bevezették
Az eurót már rég bevezették

A nemzetközi hitelminősítő péntek éjjel Londonban bejelentette, hogy az eddigi "A plusz"-ról egy fokozattal a magasan elsőrendű "AA mínusz" szintre emelte Észtország devizában és hazai valutában fennálló hosszú lejáratú szuverén adósságának besorolását.

Az új osztályzat kilátása stabil.

A Fitch a felminősítés indoklásában kiemelte, hogy a folyómérleg-egyenleg többlete és a magánszektor folytatódó külső tőkeáttétel-leépítése megerősítette Észtország külső fizetési helyzetét, alátámasztva egyben az észt gazdaság erőteljes nettó külső hitelezői pozícióját, amely 2017 végén elérte a hazai össztermék (GDP) 16,6 százalékát.

Mindeközben - jóllehet az egységnyi termékértékre jutó munkaköltség emelkedett - javult az észt gazdaság versenyképessége is, tekintettel arra, hogy a kereskedelemben részt vevő szektorokban, különösen a szolgáltatási ágazatban fokozatos eltolódás érzékelhető a magasabb hozzáadottérték-tartalmú export felé.

Mindezek alapján a Fitch Ratings előrejelzése az, hogy a 2018-2019-es időszakban az észt folyómérleg-egyenleg átlagosan 2,7 százalékos GDP-arányos többletben lesz. Ez azonos a cég által az "AA" besorolási sávban nyilvántartott szuverén adósok mediánértékével.

A Fitch elemzése szerint ugyancsak kulcsfontosságú besorolási erősség a prudens észt költségvetés-kezelési gyakorlat és az általánosságban is hiteles államháztartási keretrendszer.

A hitelminősítő kiemeli, hogy a hazai össztermékhez mért észt államadósság-ráta mindössze 8,7 százalék, és a cég prognózisa szerint 2020-ig 7,3 százalékra csökken.

Tavaly a GDP-arányos államháztartási hiány alig 0,3 százalék volt, és a Fitch Ratings jelenlegi előrejelzése az, hogy az észt államháztartási egyenleg az idén 0,5 százalékos, jövőre 0,3 százalékos többlettel zár.

Az elemzés hangsúlyozza, hogy ezek jobb mutatók, mint amilyeneket a Fitch Ratings az észt államadós-besorolás legutóbbi felülvizsgálatának időpontjában erre az időszakra várt.

Mfor-vélemény: A hitelminősítőnél Magyarország besorolása BBB-, ami rosszabb, mint az észteké. Ami a besorolás során figyelembe vett gazdasági folyamatokat illeti, a magyar folyó fizetési mérleg többlete a GDP 3,1 százaléka volt az első negyedévben, ami elvileg a besorolás javulását kellene, hogy eredményezze. Az adósságmutatókban viszont egyértelműen rosszabb pozícióban vagyunk: az idei első negyedévben kimutatott 28 772,9 milliárd forintos állomány a GDP 73,9 százalékát érte el. A költségvetés mérlegében is van eltérés az észtek javára: a magyar büdzsé idén 2,4 százalékos hiánnyal zárhat a kormány előrejelzése szerint. Természetesen ezeken kívül a hitelminősítők még számos más szempontot figyelembe vesznek, amelyek hatnak a gazdasági környezetre. Ugyanakkor az is igaz, hog a piaci értékelések - a kötvények árazása - el tud szakadni a Fitch és társai által kiállított bizonyítványoktól, mint az Magyarország esetében az utóbbi időben előfordult.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!