3p

„Barátság minden nemzettel” feliratot viselő új 50 pennys pénzérmét hoznak forgalomba. Kérdés, mennyit ér majd a brit emlékérme.

A brit pénzügyminiszter bejelentette, hogy az október 31-i Brexit alkalmából a kilépési dátumot és a „Barátság minden nemzettel” feliratot viselő új 50 pennys pénzérmét hoznak forgalomba. Kérdés, mennyit ér majd az emlékérme, miután a font árfolyama máris tízéves mélypontra süllyedt az euróhoz képest.

A brit Nemzeti Statisztikai Hivatal bejelentése szerint az ország gazdasága 2012 óta először zsugorodott. Egy font már csak 1,08 eurót ér, míg a dollárárfolyam 1,21. Ezeknek az adatoknak a tükrében fordult konzervatív törvényhozók egy csoportja, élükön a volt pénzügyminiszterrel Boris Johnson miniszterelnökhöz, kérve: nyilvánítsa ki, hogy kész kompromisszumra a kilépésről az EU-val, ez megnyugtatná a pénzpiacokat.

Sok elemző azonban úgy látja, hogy a következő hónapokban, amint Nagy-Britannia közeledik a megegyezés nélküli, kiszámíthatatlan és pusztító kilépéshez, tovább esik majd a font árfolyama és végül egyenlő lehet a dolláréval. Ez példátlan zuhanást jelentene. Míg nem is olyan régen még 3 dollárt ért egy font, a 2018-as pénzügyi válság előtt 1 fontért 1,50 eurót, illetve 2,11 dollárt lehetett kapni, míg a 2016-os, a kilépésről döntő népszavazás előtt 1,32 illetve 1,50 volt az árfolyam. 

Sok brit számára a font összeomlása lehet a legfájdalmasabb bizonyítéka a kilépés okozta kárnak,hiszen az minden érint, a külföldi utazásoktól a bolti árakig. 

Az Eurostat adatai szerint eddig Nagy-Britanniában voltak Nyugat-Európában a legalacsonyabbak az élelmiszerárak, de a kínált termékek fele importból származik. A brit repülőterek pénzváltói már előre beárazták a változásokat: a londoni Heathrown már csak 0,91 eurót kap egy fontjáért az utas. Súlyosan érinti a zuhanás az utazási irodákat is.

Az alacsonyabb font-árfolyam persze segíti a brit kivitelt és London kevésbé lesz drága a turisták számára, írja The Washington Post. Nagy-Britannia behozatala azonban felülmúlja a kivitelt és a brit turisták többet költenek külföldön, mint a külföldiek Nagy-Britanniában. Egyébként az ország sok fő gazdasági mutatója viszonylag erős. Elemzők szerint a fontra nehezedő nyomás politikai természetű: a Brexit körüli bizonytalanságok és újabb brit választás lehetősége állnak mögötte. Miután egyidejűleg következett be az amerikai tőzsde zuhanása és a német gazdaság visszaesése, a font árfolyama egy ideig még bizonyosan alacsonyan marad.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!