2p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Összességében 6-8 ezer forint körüli összeggel kaptak kevesebb pénzt az idősek, mint amennyi a tényadatok szerint járt volna.

Tavaly átlagosan 3,5 százalékkal emelkedett a nyugdíjasok fogyasztása szerint számolt infláció - közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Ez az adat magasabb, mint a teljes kosárra számolt 3,4 százalékos adat.

Nagyon drágult a bevásárlás
Nagyon drágult a bevásárlás

Az idősek az év során kiegészítő ellátásokra váltak jogosulttá. Mivel tavaly januárban 2,7 százalékkal emelkedtek a nyugdíjak, de ennél nagyobb lett az infláció, a különbözetet novemberben kapták meg a jogosultak. Ezt úgy számolták ki, hogy a nyugdíjas kosár szerinti, január és augusztus közötti időszakra vonatkozó adatot vették alapul, ami akkor 3,4 százalék volt, és ezt vetítették ki az egész évre.

Ma már tudjuk, hogy ennél valamivel magasabb, 3,5 százalékos lett az infláció az év egészében, tehát valamivel több pénz járt volna a nyugdjíasoknak. Illetve még ennél is több, figyelembe véve, hogy a gazdasági növekedés miatt adott prémiumot pedig 4,6 százalékos GDP alapján számolták ki, miközben ma már minden elemző 4,9-5 százalékos növekedést vár 2019-re. Ez alapján elmondható, hogy a nyugdíjasok nagyjából 6-8 ezer forinttal kevesebb többletpénzhez jutottak az átlagnyugdíj szintjén, mint amennyi a valós GDP alapján járt volna nekik. Ehhez jön még hozzá egy minimális összeg, ami a magasabb infláció miatt ragadt az államkasszában.

Ami a részleteket illeti, elsősorban az élelmiszerek átváltozása nyomta meg a nyugdíjas inflációt, ez a termékkör ugyanis nagyobb súlyt tesz ki az idősek kosarában, mint a társadalom egészére számolt fogyasztásban. A KSH szerint tavaly átlagosan 5,4 százalékkal drágultak az élelmiszerek, aminél jobban - 8,1 százalékkal - csak a szeszes italok, dohányáruk, ára emelkedett. Az élelmiszerek árspirálja igazán tavaly indult be, az előző években visszafogottabb volt a drágulás: 2018-ban 4,2 százalék, 2017-ben 2,8 százalék. 2016-ban 0,7 százalék.

A hűtőpultban, csemegepultról árult termékek közül főleg a sertéshús, a párizsi felvágott, kolbász ára ugrott meg. Tavaly decemberben az előbbi 23,7 százalékkal volt drágább az egy évvel korábbihoz képest, utóbbiak 13,2 százalékkal. A várakozások szerint idén hasonló folyamatokra lehet számítani.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!