5p

A honlapján megjelent legfrissebb kimutatás szerint a jegybank 2020 első negyedévében 18 esetben nyújtott 5 millió forintot meghaladó támogatást. Ezek 677 milliós végösszegéből 14 intézménynek jutott (voltak, amelyeknek kétszer is), közülük 10 egyetem, 2 alapítvány, egy kft., s kapott pénzt az MNB saját sportköre is.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) negyedévente hozza nyilvánosságra, hogy a nem alapfeladatai ellátására milyen célokra adott pénzt, 5 millió forintot meghaladó mértékben. Mindenekelőtt társadalmi szervezet támogatására, foglalkoztatottjai szakmai és munkavállalói érdek-képviseleti szervei számára, foglalkoztatottjai, ellátottjai oktatási, kulturális, szociális és sporttevékenységét segítő szervezet támogatására, alapítványok által ellátott feladatokkal összefüggő kifizetésre.

Az idei első negyedévben a legtöbb támogatásban, csaknem 232 millió forintban a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) részesült, ami korántsem meglepő. A BCE Szenátusa ugyanis 2015. szeptember végi ülésén döntött arról, hogy a Közgazdaságtudományi Karon szervezeti egységeként, a Közgazdasági Intézeten belül létrehozza az MNB Tanszéket, mely munkájában jegybanki munkavállalók is részt vesznek. Jelenleg e tanszéken a Közgazdasági elemző mesterszak keretein belül a Jegybanki elemző specializáció oktatása folyik. Emellett az MNB többféle ösztöndíjat is biztosít a Corvinus-hallgatóknak.

A harmadik legmagasabb összegben, 97,6 millió forinttal dotált a Magyar Nemzeti Bank Sportkör lett. A csaknem 1100 fős tagsággal rendelkező egyesület egy éve ilyenkor 20 millióval többet, 119,5 millió forint támogatást kapott.

Az MNB Sportkör immár több mint harminc éves múltra tekint vissza, s mint az a nevéből már kikövetkeztethető, a jegybanki dolgozóknak biztosít sportolási lehetőséget. Az egyesület képviselője kezdetben az MNB hivatalban lévő egyik alelnöke volt, így például Surányi György elnöksége idején (1995-2001 között) Czirják Sándor, majd Kovács Álmos.

E gyakorlattal szakított a 2001-2007 között regnált Járai Zsigmond, aki sajtófőnökét, Missura Gábort helyezte e posztra, akit egy, a nyilvánosság előtt teljesen ismeretlen személy, Nikowitz Géza követett, majd Urbán László. (Nem tudni, hogy az egykori fideszesről van-e szó, aki 1998-ban majdnem az újonnan alakult Orbán-kormány pénzügyminisztere lett – éppen Járaival szemben maradt alul –, majd 2005-2006 között az MNB egyik igazgatójaként tevékenykedett, vagy a névrokonáról, aki 2001-2010 között az MNB felügyelőbizottságának (fb) tagja volt, ma pedig a Magyar Suzuki Zrt. vezérigazgató-helyettese, egyúttal a Magyar Gépjárműipari Egyesület fb-elnöke). A 2007-ben jegybankelnöknek kinevezett Simor András szintén a közvélemény előtt ismeretlennek számító személyeket, előbb Tóth Ferencet, majd Székely Attilát bízott meg az MNB Sportkör képviseletével.

A 2013 márciusában érkezett Matolcsy György azonban visszaállította a Surányi-féle módit, egyik alelnöke, Gerhardt Ferenc került az egyesület élére. Igaz, ő a helyét 2017 júniusában Kandrács Csabának adta át, aki akkor még „csak” az MNB pénzügyi szervezetek felügyeletéért felelős ügyvezető igazgatója volt, ám tavaly októbertől már ő is alelnök.

Érdekes, hogy a Magyar Nemzeti Bank Sportkör három szezonon át, 2007-2009 között a budapesti labdarúgó-bajnokságban, a BLASZ IV. osztály 1. csoportjában szerepelt. Jelenleg pedig tagja a Magyar Szenior Úszók Országos Szövetségének.

Az MNB 2019-ben közel 2,59 milliárd forint támogatást nyújtott, 45 társadalmi szervezetnek. Az éves szintű támogatottak listáján tavaly a Szépművészeti Múzeum lett az első 410 millióval, a második a Pénziránytű Alapítvány 363 millióval, míg a harmadik a több ütemben összesen közel 340 milliót kapott Budapesti Corvinus Egyetem. A jegybank évek óta gyakorlatilag ugyanannyival támogat társadalmi szervezeteket, hiszen 2018-ban 2,63 milliárdot, 2017-ben pedig 2,58 milliárdot fordított e célra.

Az egyetlen gazdasági szervezet, amely 2020 első negyedévében támogatást (50 millió forintot) kapott az MNB-től a Kecskeméti Animációs Filmgyártó és Forgalmazó Kft. Amelyet az Opten céginformációs adatbázisa szerint 1993 januárjában az akkori Állami Vagyonkezelő (ÁV) Rt. és két önkormányzat – a Bács-Kiskun megyei és a kecskeméti – alapított, 35,3 millió forint törzstőkével, ez 1995 decemberéig közel 40 millióra nőtt, azóta azonban változatlan.

Az alapítók mellé 1995 márciusában egy sor magánszemély is beszállt. Később pedig az Animációs Filmművészetért Alapítvány, s akkor szerzett saját magában üzletrészt a Kecskeméti Animációs Filmgyártó és Forgalmazó Kft. is. De ami talán a közvélemény számára a legérdekesebb, 2014 áprilisában a Forbes által tavaly év végén a közel 245 milliárd forintos vagyonával a harmadik leggazdagabb magyarnak kihozott Gattyán György tulajdonában lévő, luxemburgi bejegyzésű Gattyan Group is szerzett 10,06 százalékos üzletrészt. Amelyet 2016 decemberében a kft visszavásárolt, mivel „több hivatalos eljárásban kellemetlen volt a külföldi tulajdonos jelenléte a társaságban” – olvasható a Kecskeméti Animációs Filmgyártó és Forgalmazó Kft. 2018-as beszámolójának kiegészítő mellékletében. Azóta ez a tulajdonrész átkerült az egyik alapítóhoz, a kecskeméti önkormányzatához.

Az ÁV Rt. sokadik jogutódja, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. pedig 2018 szeptemberétől nem résztulajdonosa már a kft-nek, miután a cég egy liciten kivásárolta, hogy aztán a pakettet tavaly a kft egyes tagjai megvásárolják. A hatályos céginformációk szerint jelenleg több mint tucatnyi magánszemély mellett továbbra is a kecskeméti önkormányzat és a kft saját maga birtokol üzletrészt a vállalkozásban. Amely a 2014-2018 közötti öt évben végig nyereséges volt, nettó árbevétele 2015-től évről évre magasabb, a 2018-as évét 195 millió forintos forgalom mellett 3,3 milliós adózott nyereséggel zárta (a 2019-es adatait a kft még nem hozta nyilvánosságra).

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!