5p

Egyes benzinkutaknál a benzin ára már a lélektani 600-as szint alá került, de az átlag még felette van. Az Mfor Üzemanyagár-figyelő számításai szerint az olaj áresése és a dollár gyengülése miatt a következő napokban akár további árcsökkenés sem elképzelhetetlen.

Donald Trump kül- és gazdaságpolitikája miatt továbbra is bizonytalanság uralja a nemzetközi piacokat. Ennek következtében a dollár tovább gyengült az elmúlt napokban, ez pedig az üzemanyagárakra is kedvezően hatott. Az árcsökkenést segítette az olaj tőzsdei árának esése is, igaz, a hét második felében az energiahordozó jegyzése már korrigált. Így február vége óta mind a benzin, mind pedig a gázolaj magyarországi ára látványosan mérséklődött.

Az árcsökkenés egyébként az Európai Unióban általános volt, így az általunk is rendszeresen ismertetett rangsorban nem változott a magyar árak helyezése. Ahogy egy héttel korábban, most is tíz olyan ország volt, ahol a 95-ös oktánszámú benzin ára elmarad a magyarországitól az uniós Weekly Oil Bulletin adatai szerint.

A régióban ennek ellenére sikerült viszonylag olcsóbbá válni, így most csak négy olyan országot találhatunk a rangsorban, ahol kevessebbért lehet tankolni, mint nálunk. A friss adatok szerint ugyanis a szlovén kutaknál drágább most az üzemanyag.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kísérleti statisztikája is megerősíti az Mfor Üzemanyagár-figyelő beszámolóját. Mint írják: az EU által kiadott Weekly Oil Bulletin adatai alapján Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára februárban 625 forint volt, ami 6 forinttal, azaz 1,0 százalékkal alacsonyabb a szomszédos országok 631 forintos átlagértékénél. A régió országaiban a februári átlagár 610 forint volt, ennél a magyar 2,5 százalékkal, azaz 15 forinttal magasabb volt. Az előző havi adathoz képest 10 forinttal csökkent a 95-ös benzin átlagára hazánkban. Ezzel párhuzamosan a szomszédos és a régiós országokban megfigyelt átlag is mérséklődött, 7, illetve 8 forinttal.

A gázolaj esetén hagyományosan rosszabb a magyar árak helyzete. Nem volt ez másképpen most sem, hiszen tizenkét olyan ország volt, ahol az átlagos ár alatta marad a magyarnak.

Annak ellenére, hogy az uniós összevetésben nem lettünk olcsóbbak, a régiós országokhoz képest mégis javítottunk. Szlovéniában ugyanis nemcsak a benzin, de a gázolaj is drágább, mint nálunk, így Horvátországgal és Ausztriával összességében három régiós országban kérnek többet a dízelért, mint nálunk.

A KSH a gázolaj ára kapcsán az alábbiakat írta: a dízelüzemanyag havi átlagára Magyarországon 641 forint volt, ami 6 forinttal, 0,9 százalékkal alacsonyabb a szomszédos országok 647 forintos átlagértékénél. A 622 forintos régiós átlagárat 19 forinttal, 3,1 százalékkal meghaladta a dízelüzemanyag hazai átlagára. Az előző havi adathoz képest 12 forinttal mérséklődött a gázolaj magyarországi havi átlagára. Az átlag a szomszédos országokban 8, a régiós országokban pedig 9 forinttal csökkent a januári adathoz képest.

Megállt az olaj áresése, de heti szinten így is olcsóbb lett

Az olajárak emelkedtek pénteken, de október óta így is a legnagyobb heti csökkenést láthattuk. Ennek hátterében a szakértők szerint az Egyesült Államok vámpolitikája miatt kialakult bizonytalanság áll, ez ugyanis sokak szerint nemcsak magasabb inflációt okoz, de világszerte csökkentheti a gazdasági növekedést. Mindez pedig olajpiaci szempontból a kereslet lanyhulásával járhat, ami már csak azért is jelent áresést, mert közben az amerikai elnök mindent megtesz, hogy a főbb termelők növeljék a kibocsátásukat.

A világgazdaságnak nem jó amit Trump csinál, de legalább a benzin olcsóbb lett
A világgazdaságnak nem jó amit Trump csinál, de legalább a benzin olcsóbb lett
Fotó: Depositphotos

A Brent pénteken a 70 dolláros szint fölé kúszott, miközben az Egyesült Államokban irányadó WTI 67 dollár környékén mozgott. Ez azt jelenti, hogy a múlt péntekhez képest a Brent olaj árfolyama közel 5 százalékkal zuhant. Ha az alapanyagár-változásához hasonlítjuk a finomított termékek árcsökkenését, akkor azt mondhatjuk, hogy bőven lenne tere a további áresésnek.

Persze a finomítók és a forgalmazók egyelőre kivárnak. Ugyanakkor, ha rövid időn belül nem látunk éles fordulatot az amerikai vámpolitikában, az a végtermékek esetén is további áresést hozhat. Más kérdés, hogy bármi elképzelhető, hiszen a kedden életbe lépett – Kanadát és Mexikót sújtó – vámok jelentős részét csütörtökön már fel is függesztették, így per pillanat leginkább az tűnik biztosnak, hogy minden bizonytalan.

A magyarázatok szerint Trump lépései azért is károsak, mert maguk a vámok is gátolják a gazdasági növekedést. Mindezt tetézi, hogy a politikai bizonytalanság lassítja az üzleti döntéseket, ami a gazdaságra is kihat. Ráadásul Donald Trump döntései miatt az utóbbi egy hétben a dollár is érdemben gyengült (laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár valós idejű árfolyamait itt követheti), ami a magyar autósok számára jó hír, hiszen az olajtermékek piacán ezt a devizát használják az elszámoláshoz.

Összességében tehát további árcsökkenés is jöhet a kutakon, ha nem lesz akár az olaj, akár a dollár esetében éles fordulat. Az Mfor Üzemanyagár-figyelő prognózisa szerint a következő napokban a benzin átlagára tovább közelíthet a 600-as szinthez, míg gázolaj esetén a 620 alatt szint lehet reális.

A grafikonok a cikkünk megjelenésekor aktuális adatokat mutatja, ezek azonban később frissülhetnek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!