5p

Hárompárti koalíció jöhet, de ahhoz két olyan pártnak kellene összemelegednie egymással, melyek homlokegyenest ellenkező értékrendet vallanak.

A hétfő reggel közölt adatok szerint a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) kapta a legtöbb szavazatot a németországi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választáson, így valószínűleg az ő vezetésükkel, illetve Olaf Scholz kancellárságával alakulhat meg a következő kormánykoalíció, mely az országban formabontó módon hárompárti lehet. Alább következzenek a választás legfontosabb, korai tanulságai, a Politico cikke nyomán.

Növekednek a kicsik, mennek össze a nagyok

"Eljött egy új kezdet ideje," mondta a választási eredmények befutása után Christian Lindner, az FDP vezetője. A liberális párt az előző választáshoz képest minimális, 1,7 százalékpontos javítás után most a szavazatok 11,5 százalékát megszerezve jutott a parlamentbe, míg a Zöldek már sokkal jelentősebb, 5,8 százalékos ugrással a voksok 14,7 százalékát szerezték meg. Közben a két hagyományos nagypárt közül CDU/CSU 8,9 százalékos viszaeséssel lett a második, 24,1 százalékkal, az SPD pedig a zöldekéhez hasonlóan jelentős, 5,2 százalékpontos támogatottság-növekedéssel 25,8 százalékkal nyerte meg a választást.

Ha a két nagypárt eredményeit összesítve nézzük, akkor a mérleg visszaesést mutat - így most többen Linderhez csatlakozva úgy vélik, eljött valamiféle őrségváltás, vagy legalábbis az őrségváltás kezdetének az ideje, és a jövőben az erősődő kispártok további térnyerése várható a nagyok visszaszorulásának terhére.

A két győztes kispárt most hatalomszagot is fogott, és úgy tűnik, ők lesznek azok, akik meghatározzák majd a következő német kormánykoalíciót. A Politico szerint Linder az eredmények ismeretében azt mondta, az FDP-nek és a Zöldeknek először egymással kellene egyezkedniük, "hogy meghatározzák, mi jön utána." Ezzel a zöldpárt vezetője, Annalena Baerbock is egyetértett. Mint ismert, a választás előtt két forgatókönyv volt a német kormányalakításra, mindkettőt a potenciális partnerek színei alapján nevezték el. A Jamaika koalíciónak keresztelt pártszövetséget a CDU, a Zöldek és az FDP adta volna ki, a jelzőlámpa koalíciót pedig az SPD, a Zöldek és az FDP.

Még egyik forgatókönyv sem landolt a kukában

Olaf Scholzék győzelmével az utóbbi a valószínűbb most, de nagyon komoly meccselés fogja megelőzni a paktumot, mert az FDP és a Zöldek markánsan eltérő állásponton vannak több fontos ügyben is - az FDP piacpárti, és alacsony adókat akar, a Zöldek pedig a nevükhöz méltóan a környezetvédelmet és a nagyvállalati adóterhek növelését helyeznék középpontba.

Armin Laschet pedig természetesen egy nagyon egyenlő kormány vízióját vázolta fel a Jamaika-koalíció propagálására. Azt mondta, Németországnak "a jövő koalíciójára" van szüksége, mely modernizálja az országot. A megroggyant nagypárt vezetője azt üzente a potenciális partnereinek, hogy ő egy olyan pártszövetséget támogatna, ahol "mindenki megtalálja önmagát." Vagy az ő Jamaikájában a CDU, az FDP és a Zöldek irányelvei is érvényesülnének: "mindenki megvalósíthatja azt, amit ígért a szavazóinak." Egyébként a legutóbbi választás után terítéken volt már a Jamaika, de akkor az FDP nem volt hajlandó koalícióra lépni, Angela Merkel személye miatt. Merkel most már nem lenne akadály.

Lehetséges volna egy újabb kétpárti koalíció felállása is, ha az SPD a CDU-val fogna össze, ám ezt a szociáldemokraták nagyon nem akarják, legalábbis ezt mondta el a 444-nek a választás éjszakákát a berlini szocdem pártszékházban töltő Ujhelyi István MSZP-s EP-képviselő. Erre az elzárkózásra mutat az is, hogy Scholz kiemelte a CDU jelentős gyengülését, mondván, ez alapján ő a logikus jelölt a kancellári posztra, ám Armin Laschet abba kapaszkodik, hogy "minden CDU-szavazat egy szavazat a baloldali kormány ellen", márpedig a szocdemek csak szűk többséggel nyerték meg a választást.

Bajor feszültség

Ha azt nézzük, mekkorát zuhant a négy évvel ezelőttihez képest a támogatottsága, akkor Armin Laschet és pártjának mostani veresége jelentős. Ez különösen felbőszítheti a CDU bajor testvérpártját, a CSU-t és annak - egyébként népszerű, ám megosztó - vezetőjét, Markus Södert, aki egyértelművé tette, hogy szerinte ő sokkal jobb eredményt ért volna el, ha őt indítják kancellárjelöltnek.

Hagyomásnyos bajor öltözetet viselő férfi áll egy szavazófülkében a német szövetségi parlamenti választáson Garmisch-Partenkirchenben 2021. szeptember 26-án. (Fotó: MTI/AP/dpa/Angelika Warmuth)
Hagyomásnyos bajor öltözetet viselő férfi áll egy szavazófülkében a német szövetségi parlamenti választáson Garmisch-Partenkirchenben 2021. szeptember 26-án. (Fotó: MTI/AP/dpa/Angelika Warmuth)

Laschet az erdemények megismerése után az elemzők szerint erőt mutatott, amikor a búcsúzó Angela Merkellel együtt lépett színpadra a CDU központjában, és arról beszélt, hogy "mindegy, milyen pozícióból", de áll a tárgyalások elébe. Söder közben azt jelezte, hogy visszaszállt a ringbe: a választás előtt még kizárta, hogy konzervatív vereség esetén csatlakozna a következő kormányhoz, ám most, a konzervatív vereség után már arról beszélt, hogy az SPD elhamarkodottan hirdetett győzelmet, és szerinte az eredményekből az a logikusan levonható tanulság, hogy az emberek elutasították a baloldali szövetséget, és helyette egy centrista-jobbos szövetségnek szavaztak bizalmat. Tehát további Laschet-Söder meccsek várhatók.

Gyengült a szélsőjobb, de az alapjai biztosak

A radikális jobboldali AfD az előző választási eredményéhez képest 2,3 százalékos gyengüléssel most 10,4 százalékon zárt, ezzel bukta a legnagyobb ellenzéki címet is. Kampányuk céltáblájául a kormány járványkezelését tették meg, ám az eredmények azt mutatják, az emberek nem voltak eléggé elégedetlenek a pandémiára adott kormányzati reakciókkal. Ezzel együtt az AfD továbbra is erős bázissal rendelkezik az egykori NDK területén, itt sok egyéni jelöltjük győzött.

(via Politico)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!