3p

December 1-jéig összesen 293 újságíró volt börtönben, míg tavaly 280 főt tartottak fogva a világon. 24 fő halt meg úgy, hogy gyaníthatóan munkájáért ölték meg.

Világszerte ismét rekordszámú újságíró volt börtönben idén, ez új csúcs: december 1-jén 293 újságíró volt rács mögött és legkevesebb 24 újságírót gyilkoltak meg munkájával összefüggésben az idén, 18-nál pedig nehéz lenne bizonyítékot találni, de minden bizonnyal őket is tudósításaik miatt öltek meg - írja a Guardian a sajtószabadságról szóló éves felmérésében az újságírókat védő nonprofit bizottság (CPJ) tanulmánya alapján.

A börtönök száma tizenöttel nőtt 2020-hoz képest. Az egyesült államokbeli nonprofit szervezet szerint bár az újságírók bebörtönzésének okai országonként eltérőek, a rekordszám a világ politikai felfordulását és a független jelentésekkel szembeni növekvő intoleranciát tükrözi.

Mexikó a leghalálosabb az újságírók számára. Fotó: Depositphotos
Mexikó a leghalálosabb az újságírók számára. Fotó: Depositphotos

"Ez a hatodik év egymás után, amikor rekordszámú újságírót dokumentáltak bebörtönözve a világban. Ez azt mutatja, hogy a kormányok eltökéltek az információk ellenőrzésében és kezelésében, és egyre szemtelenebbek az erre irányuló erőfeszítéseikben” - mondja Joel Simon, a CPJ ügyvezető igazgatója. 

Az újságírókat fenyegető veszélyeket támasztja alá, hogy a fülöp-szigeteki rendőrség azt közölte: egy újságíró meghalt szerdán egy kivégzésszerű támadásban, miközben tévét nézett Calbayog központi városának egyik boltjában. Jesus Malabanan, a Manila Standard 58 éves tudósítója meghalt, miközben kórházba szállították, miután két motoros férfi egyike fejbe lőtte.

A 2021-ben meghalt további újságírók közé tartozik a dán Siddiqui, a Reuters fotósa is, aki egy tálib támadásban halt meg júliusban Afganisztánban, és Jacinto Romero Flores mexikói rádiós újságíró, akit augusztusban lőttek agyon Veracruzban.

Kína bebörtönzött 50 újságírót, a legtöbb ország közül, ezt követi Mianmar (26), amely a katonai puccsát követően letartóztatott újságírókat, majd Egyiptom (25), Vietnam (23) és Fehéroroszország (19).

A CPJ listáján most először szerepelnek Hongkongban bebörtönzött újságírók – ez a 2020-as nemzetbiztonsági törvényük mellékterméke, amely szerint akár életfogytiglani börtönbüntetéssel is büntethető bárki, aki Peking felforgatását, attól való elszakadását mutatja, mert terrorizmusnak vagy külföldi erőkkel való összejátszásnak tekinti.

A CPJ szerint Mexikó, ahol a bűnbandákat vagy a korrupt tisztviselőket "munkájukban" zaklatják az újságírók, továbbra is a nyugati félteke leghalálosabb országa a tudósítók számára. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!