6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Több mint egy év után végre pluszba került a kiskereskedelem a volumen alapján. Ugyanakkor ez elsősorban az üzemanyagoknak köszönhető. Az élelmiszereknél és a nem élelmiszereknél éves alapon még várat magára a bővülés. 

Felemás - leegyszerűsítve így lehet jellemezni a szerdán megjelent kiskereskedelmi adatokat. Azaz van közöttük kedvező és gyenge adatok egyaránt.

Pluszok, mínuszok

A kiskereskedelmi forgalom volumenében - amely nagyon leegyszerűsítve a mennyiségi eladásokat mutatja - 0,6 százalékos emelkedés történt tavaly januárhoz képest. Ez azért jó hír, mert legutóbb 2022 novemberében, tehát több mint egy évvel ezelőtt volt példa pozitív eredményre.

Vegyes a kép, de van azért javulás. Fotó: Pixabay
Vegyes a kép, de van azért javulás. Fotó: Pixabay

Az is látszik az adatokból, hogy az egyébként még nagyon szerénynek mondható 0,6 százalékos többlet elsősorban az üzemanyagoknak köszönhető, amelyeknél a volumenváltozás 0,8 százalékpontot tett hozzá az összeredményhez, az élelmiszereknek pedig 0,1 százalékpont jutott ebben az összevetésben. Míg a tartós fogyasztási cikkeket is magában foglaló nem élelmiszereknél látható volumenváltozás 0,3 százalékponttal fogta vissza a januári adatot. Az üzemanyag-forgalom megugrásában szerepet játszik, hogy a benzin és a gázolaj átlagára jelentősen csökkent. A hivatalos KSH-adatok szerint ugyanis idén januárban a 95-ös benzin esetében 567, a gázolajnál 598 forintról volt szó, szemben a 2023. januári 642 és 708 forinttal. 

Kétségtelen, hogy végre a pozítív tartományba került a kiskereskedelmi forgalom volumene, ám az élelmiszereknél inkább stagnálásról, a nem élelmiszereknél pedig vissszaesés látható éves összevetésben. Egyelőre tehát korai arról beszélni, hogy visszatért a vásárlókedv a háztartásoknál. Ezt jelzi az is, hogy a főként élelmiszereket árusító boltokban a mennyiségi eladások mindössze 1 százalékkal nőttek, miközben a forintban mért forgalom 4 százalékkal emelkedett. A nem élelmiszereknél rosszabb a helyzet, a forgalom volumene ugyanis 0,9 százalékos csökkenésével párhuzamosan az elköltött összeg 3,3 százalékkal emelkedett. Tehát utóbbiaknál igaz, ami a teljes 2023-as esztendőt jellemezte, hogy több pénzért kevesebbet kaptak a vásárlók. 

Ugyancsak kedvezőtlen, hogy a hosszú távú, úgynevezett fixbázisú adatok alapján még közel sincs minden rendben a kiskereskedelemben. Idén januárban ugyanis a forgalom volumene 1,2 százalékkal elmaradt a 2015-ben mért havi átlagtól. 

Ki, mit mond? 

A Nemzetgazdasági Minisztérium a friss adatokhoz fűzött kommentárjában egyebek mellett közölte: 

A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján 2024 januárjában 0,6 százalákkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos időszakához képest, míg az előző hónaphoz mérten stagnálás volt megfigyelhető. Az utóbbi adat azt is jelzi, hogy a kereskedelmi forgalom volumene szinten tudott maradni a magas forgalmú decemberi hónaphoz képest. Ez jelentős eredménynek számít, mivel a hazai és nemzetközi tendenciák alapján általánosnak tekinthető, hogy az ünnepek miatt év végére megugró fogyasztási kedvet januárban a forgalom visszaesése követi. A két mutató összességében azt jelzi, hogy tovább folytatódott a fogyasztás helyreállása, amelyet jól példáz, hogy a kiskereskedelmi forgalom volumene az éves összevetést tekintve 13 hónapon keresztül mért visszaesést követően újra bővülni tudott januárban. Ezzel megerősítést nyert, hogy a kiskereskedelmi forgalom túljuthatott a mélyponton, és a kilábalási szakaszba érkezett.

Virovácz Péter, az ING elemzője a kiskereskedelmi adatokról azt mondta, hogy bár nem okoztak csalódást, azért hatalmas örömre sem adnak okot a mutatók. Havi alapon ugyanis – szezonális és munkanaphatással igazítva – stagnált az értékesítés volumene a szektorok összességét vizsgálva. Mivel ugyanakkor még a stagnálás is kedvezőbb volt a tavaly év elején látott teljesítménynél, így az éves bázisú index javulni tudott és az előző év azonos időszakához képest 0,6 százalékos növekedést regisztrált a szektor. Ezzel véget ért egy tizenhárom hónapos negatív sorozat, hiszen legutóbb 2022 novemberében volt pozitív az éves index.

"A részleteket nézve komoly meglepetést nem látunk a kiskereskedelem szerkezetében. Az élelmiszer-üzletek forgalmának volumene havi alapon stagnált januárban, és éves alapon minimális javulást mutatott az ágazat. Ugyanakkor az értékesítési mutatók 2024 elején még mindig a 2018 végén látott szinteknek felelnek meg, vagyis van még mit javulnia az élelmiszer-kiskereskedelmi szektornak. Összességében némi pozitív indikációt látunk a kiskereskedelem egyes szegmenseiben, ám egyelőre talán még korai lenne egy trendszerű és dinamikus kilábalásról beszélni" - tette hozzá Virovácz. 

A bank közgazdásza szerint érdemes a hosszabb távú adatokat nézni, ebben a tekintetben a kiskereskedelem egészének forgalma még mindig a 2020 végi, 2021-es év eleji szinteken tartózkodik, tehát az összkép még mindig inkább gyenge. A következő hónapokban folytatódik majd a reálbérek növekedése, ami lassan, de biztosan támogathatja a fogyasztás helyreállását.

Virovácz szerint azonban ahhoz, hogy ez a változás érdemi és tartós legyen, először a fogyasztói bizalomnak kell helyreállnia, ami egy hosszadalmasabb folyamat, bár már látunk biztató jeleket ebben a tekintetben. Ráadásul februárban és márciusban is jelentős kifizetések történnek a lakossági állampapírok hozamai tekintetében. Összességében a GDP 2 százalékára rúgó hozam érkezhet meg a háztartások számláira, amelynek ha egy részét a lakosság elkölti, az már érdemben segítheti a kiskerekedelem (és a szolgáltatások) fellendülését, akár rövid távon is. A következő hónapokban folytatódik majd a reálbérek növekedése, ami lassan, de biztosan támogathatja a fogyasztás helyreállását. Hogy ez a változás érdemi és tartós legyen, először a fogyasztói bizalomnak kell helyreállnia, ami egy hosszadalmasabb folyamat, bár már látunk biztató jeleket ebben a tekintetben. Ráadásul februárban és márciusban is jelentős kifizetések történnek a lakossági állampapírok hozamai tekintetében. Összességében a GDP 2 százalékára rúgó hozam érkezhet meg a háztartások számláira, amelynek ha egy részét a lakosság elkölti, az már érdemben segítheti a kiskerekedelem (és a szolgáltatások) fellendülését, akár rövid távon is.

Az erstés Nagy János is arról beszélt a kiskereskedelmi adatokról szóló értékelésében, hogy 

a kilábalás január után gyorsulhat.

Egyrészt a reálbérek újbóli, tényleges emelkedése is főként januártól esedékes, így valójában onnantól éreztetheti hatását a volumenek változása. Másrészt 

az üzemanyag-árstop okozta rendkívül magas tavalyi bázis a januári hónappal esik ki végleg, ami önmagában hozhat javulást az adatok terén

A felívelést valamelyest lassíthatja az elmúlt időszakban megtapasztalt jóléti veszteségek következtében fellépő óvatossági motívum.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!