A Nike most kiadott elemzése kizárólag Kínával foglalkozik, a távol-keleti országban tapasztalható hiányosságokat elemzi. A legnagyobb probléma szerintük a felkészületlen menedzsment, a sokszor irreális túlóra, és hogy a dolgozók sokszor hamis iratokat használnak, hogy megkapják a munkákat. A Nike azért döntött úgy, hogy egy külön elemzést ad ki az országról, mert idén a pekingi olimpia miatt fokozottan figyel a világ Kínára.
Alan Marks, a Nike szóvivője elmondta, hogy a mostani összefoglaló készítésekor tapasztalt problémák megegyeznek a világon mindenfelé meglévő gondokkal. Kína azért is különösen fontos a Nike számára, mert a cég sportcipőinek harmadát ott gyártják. A vállalat 180 gyártóval áll szerződésben, amelyek összesen 210 ezer embert foglalkoztatnak. A dolgozók többnyire fiatal nők, akik a munka reményében költöztek vidékről a nagyvárosokba.
A Nike kritikusai szerint a sportszergyártó is tehetne azért, hogy jobbá tegye a munkakörülményeket az országban, hiszen elég lenne annyi is, ha csak a megbízható gyártókkal kötnének szerződést. Ezzel máris rákényszeríthetnék a kínai cégeket, hogy tartsák tiszteletben a dolgozók jogait.
Tavaly Kína két fontos törvényt is elfogadott: az egyik rögzíti a dolgozók jogait, így jobban elkerülhetők a jövőben a jogsértések. A másik fontos törvény a diszkrimináció ellen született, elsősorban azokat az embereket hivatott védeni, akikre más törvények hatálya nem tér ki.