Kínai dominancia jellemzi a világ legnagyobb cégeinek listáját, melyet az amerikai Forbes magazin állított össze. A korábbi évekhez hasonlóan csupán két magyar vállalat, a Mol és az OTP került fel a listára, ugyanakkor a hazai társaságok veszítettek értékükből és hátrébb is csúsztak a rangsorban.
A nagy vesztes a Mol volt, amely évről évre gyengébben muzsikál az összeállítás szerint, hiszen két évvel ezelőtt a cég értéke még 9,5 milliárd dollár volt, míg tavaly már csak 7,5 milliárd. Ezzel szemben a ma közzétett listán a magyar olajtársaság neve mellett csupán 5,6 milliárd dolláros értéket láthatunk. Nem véletlen, hogy a Mol ezzel párhuzamosan előbb a 613. helyről a 660-ra csúszott vissza, majd idén kiesett az első ezerből, és csak az 1105. helyre rangsorolták. Teljesítményével azonban így is megelőzi az elsőszámú magyar bankot, az OTP-t, igaz utóbbi stabilabb teljesítményt tudott felmutatni.
Az OTP 2012-ben az egy évvel korábbi 1121. helyről a 905-re jött fel, hogy most ismét csak visszaessen és az 1271. helyen találjuk. A piaci értéke is hullámzó volt, hiszen tavaly 5,6 milliárd dollárra nőtt, míg a most közzétett listán 5,3 milliárd dollárra csúszott vissza a bank értéke.
A rangsor a vállalatok bevételi és nyereségadata mellett az eszközértékét is számszerűsíti. A Mol esetében 24,2 milliárd dolláros forgalmi adathoz 100 millió dollár nyereség párosult az összeállítás szerint, míg az olajcég eszközeinek értéke 21,5 milliárd dollár. Ugyanez az adatsor az OTP esetében a következőképpen fest: 6,2 milliárd dolláros árbevétel 300 millió dolláros nyereséggel párosul, míg a bank eszközeinek az értéke 48,2 milliárd dollár.
Kínaiak a képzeletbeli dobogón
A listából kiderült, hogy az amerikai cégek már az első háromból is kiszorultak, ugyanis mindhárom helyet kínai bankok szerezték meg. A tavalyi címét megőrizte az ICBC bank, amely a Forbes szerint a világ legnagyobb vállalata. Őket két másik távol-keleti pénzintézet, a China Construction Bank és az Agricultural Bank of China követi, utóbbi egyébként a legnagyobb amerikai bankot, a JPMorgan Chase szorította ki a top 3-ból. Az ötödik helyen a világ egyik leggazdagabb tőzsdegurujának, Warren Buffettnek a befektetési vállalata, a Berkshire Hathaway található, majd az Exxon Mobil, a General Electric, a Wells Fargo, a Bank of China és a Petro China került az élbolyban.
A 10 legnagyobb vállalat listáján tehát 5-5 kínai és amerikai cég található. Ha a 2000 vállalatot felsoroló rangsort nézzük, akkor már Európa is jobb pozíciókkal rendelkezik, hiszen a 674 ázsiai és 629 észak-amerikai vállalat mellett kontinensünket 506 társaság képviseli. Ezek mellett 73 közel-keleti és 60 latin-amerikai társaságot találunk.
Az Apple éri a legtöbbet
A ranglista szerint a legnagyobb árbevételt a Wal-Mart Stores amerikai kiskereskedelmi lánc érte el, a legnagyobb profitot pedig a Fannie Mae amerikai bankház realizálta. Ha a piaci értéket nézzük, akkor az Apple, az Exxon Mobile, a Google, a Microsoft, majd a Berkshire Hathaway következik.
Két ismert márkanevet találunk az újonnan a listára kerültek között: az egyik a botrányos örököse kapcsán a lapokba kerülő Hilton Worldwide, a másik az internetes ipar új üdvöskéje, a Twitter. Számottevő előrelépést jegyeztek fel az összeállítást készítő magazin szerkesztői a Facebook (561-ről 510-re), a HP (438-ról 358-ra) és a Liberty Media esetében (651-ről 440. helyre ugrott előre).
mfor.hu