5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár az orosz hitelportfólió romlása trendszerűnek látszik, más operációkban egy-egy vállalat okozta az állomány romlását, így a következő időszakban ez remélhetőleg visszakorrigált, vélekednek az OTP szakértői.

Sok az egyedi tétel - kezdte sajtótájékoztatóját Bencsik László, az OTP- vezérigazgató-helyettese a bank negyedéves eredményeit bemutató sajtótájékoztatón. Ezen tételek közül természetesen a legnagyobbat, a tranzakciós adók elmaradása miatt kivetett egyszeri adót emelte ki Bencsik. Az  OTP-nek összesen 16,2 milliárdot kell emiatt a későbbiekben befizetnie az államkasszába, ami 13,4 milliárddal csökkenti a bank adózott eredményét. Ezt az összeget az OTP már a második negyedévben elszámolta, és így az első negyedévben elkönyvelt bankadóval egyetemben már 42,6 milliárdnyi plusz adót fizetett be a pénzintézet. Bencsik azt is hozzátette, hogy az OTP-nél időarányosan nem volt elmaradás a tranzakciós adónál.

A vezérigazgató továbbá megemlítette azt is, hogy a társasági adó soron a bank az első évben összesen 23,6 milliárd forintot fizetett be a költségvetésbe.

Trendváltás látszik a lakossági jelzáloghiteleknél

Ahogy a reggeli beszámolónkban írtunk róla, a bank betétállománya 2 százalékkal csökkent negyedéves összevetésben. Ebből Magyarországra 3 százalék esik, ami nem igazán jelenthet meglepetést. (Hatékonyan terelnek Vargáék - vesszük az állampapírt, mint a cukrot) Emellett Romániában szándékosan csökkentette betétgyűjtési aktivitását a bank, miután a helyi leányvállalat hitel/betét aránya a korábbi 400 százalékról 200 alá süllyedt.

Bár a hitelek állománya is csökkent, azonban itt talán érdemi változásokat lehet feljegyezni. A támogatott lakáshitelek felfutásának köszönhetően ugyanis a beadott igények 43 százalékkal nőttek idehaza. Az igények több mint, 40 százaléka irányult támogatott lakáshitelekért.

Szintén a hitelállomány felfutását segíti, illetve segítheti a Növekedési Hitel Program (NHP) is. Az OTP-nél elsősorban az első pillér keretében elérhető hiteleket iránt van kereslet (szinte minden banknál így van), és ahogy Bencsik László az mfor.hu kérdésére elmondta, amennyire tudják, a második pillér keretéből is át fognak csoportosítani az elsőbe.

Az első pillérrel kapcsolatban azt is elárulta a vezérigazgató-helyettes, hogy az OTP-nél a hiteligénylések 60 százalékát úgy néz ki, új beruházásokra fogják a cégek fordítani, ami magasabb az előzetesen vártnál.

A vezérigazgató-helyettes abban bízik, hogy a NHP kifutása után megmarad az érdeklődés a hitelek iránt, és így valóban lesz igény arra az ígéretre, amit Csányi Sándor a közgyűlésen fogalmazott meg. Az OTP idehaza több százmilliárdnyi hitelt szeretne kihelyezni - erősítette meg Bencsik.

Bencsik a hazai árfolyamgáttal kapcsolatban elmondta, hogy a bank érintett hitelállománynak 49 százaléka már belépett a rendszerbe június végére, ami magasabb a 46 százalékos hitelintézeti átlagnál.

Oroszország: a stratégia változatlan, de nehezebb lesz megvalósítani

A hajnalban közölt negyedéves eredmény sorai közöl leginkább a 90 napos késedelembe esett hitelállomány okozta a legnagyobb negatív meglepetést. Az állomány ugyanis 90 milliárddal nőtt, ami duplája az előző negyedévek 40-50 milliárd közötti értékének. A bank ebből 59,8 milliárdra képzett tartalékot, így a rossz hitelek állományának fedezettsége is romlott az előző negyedévhez képest.
Bencsik László a portfólióromlással kapcsolatban kiemelte, hogy miközben Oroszországban trendszerűnek tűnik az állomány romlása (a 80-ból 26 milliárd ide esett), addig a többi operációban egyedi vállalati hitelekre vezethető vissza a romlás, így jó esetben a következő negyedévekben ez korrigálódni fog. Ukrajnában például egy olyan vállalatcsoport dőlt be, amely eddig 10 százalék feletti dollárkamatot fizetett, de erre az utóbbi negyedévben már nem volt képest. A bedőlés forintban kifejezve 10 milliárdos hitelezési veszteséget okozott a bankcsoportnak.

Oroszországgal kapcsolatban a vezérigazgató-helyettes kifejtette, hogy 3-4 nehezebb év jöhet a korábbi évek felfutása után. Lassul az ország növekedése, a személyi hitelek területén pedig több pénzintézet lépett a piacra, ami rontja az OTP kilátásait.

Ugyanakkor, Bencsik az mfor.hu kérdésére elmondta, hogy a bank nem változtatja meg stratégiáját az országban, továbbra is meg szeretné valósítani, még ha a mostani körülmények között ez nehezebb is lesz. A bank továbbra is teljes körű bankká szeretné orosz leányvállalatát alakítani a most futó transzformációs projekt során. Ehhez egyrészt olyan informatikai és ügyfélkockázati rendszert vezet be, amely reményeik szerint hatékonyabbá teszi a behajtást, másrészt szélesebb termékportfólióval és nagyobb eléréssel (fiókhálózat, on-line jelenlét) próbálja a versenyt felvenni. Bencsik szerint a fogyasztási hitelek terén a bankcsoport 10 éves gyakorlattal rendelkezik, így kezelni fogja tudni a helyzetet.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!