5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Bár az orosz hitelportfólió romlása trendszerűnek látszik, más operációkban egy-egy vállalat okozta az állomány romlását, így a következő időszakban ez remélhetőleg visszakorrigált, vélekednek az OTP szakértői.

Sok az egyedi tétel - kezdte sajtótájékoztatóját Bencsik László, az OTP- vezérigazgató-helyettese a bank negyedéves eredményeit bemutató sajtótájékoztatón. Ezen tételek közül természetesen a legnagyobbat, a tranzakciós adók elmaradása miatt kivetett egyszeri adót emelte ki Bencsik. Az  OTP-nek összesen 16,2 milliárdot kell emiatt a későbbiekben befizetnie az államkasszába, ami 13,4 milliárddal csökkenti a bank adózott eredményét. Ezt az összeget az OTP már a második negyedévben elszámolta, és így az első negyedévben elkönyvelt bankadóval egyetemben már 42,6 milliárdnyi plusz adót fizetett be a pénzintézet. Bencsik azt is hozzátette, hogy az OTP-nél időarányosan nem volt elmaradás a tranzakciós adónál.

A vezérigazgató továbbá megemlítette azt is, hogy a társasági adó soron a bank az első évben összesen 23,6 milliárd forintot fizetett be a költségvetésbe.

Trendváltás látszik a lakossági jelzáloghiteleknél

Ahogy a reggeli beszámolónkban írtunk róla, a bank betétállománya 2 százalékkal csökkent negyedéves összevetésben. Ebből Magyarországra 3 százalék esik, ami nem igazán jelenthet meglepetést. (Hatékonyan terelnek Vargáék - vesszük az állampapírt, mint a cukrot) Emellett Romániában szándékosan csökkentette betétgyűjtési aktivitását a bank, miután a helyi leányvállalat hitel/betét aránya a korábbi 400 százalékról 200 alá süllyedt.

Bár a hitelek állománya is csökkent, azonban itt talán érdemi változásokat lehet feljegyezni. A támogatott lakáshitelek felfutásának köszönhetően ugyanis a beadott igények 43 százalékkal nőttek idehaza. Az igények több mint, 40 százaléka irányult támogatott lakáshitelekért.

Szintén a hitelállomány felfutását segíti, illetve segítheti a Növekedési Hitel Program (NHP) is. Az OTP-nél elsősorban az első pillér keretében elérhető hiteleket iránt van kereslet (szinte minden banknál így van), és ahogy Bencsik László az mfor.hu kérdésére elmondta, amennyire tudják, a második pillér keretéből is át fognak csoportosítani az elsőbe.

Az első pillérrel kapcsolatban azt is elárulta a vezérigazgató-helyettes, hogy az OTP-nél a hiteligénylések 60 százalékát úgy néz ki, új beruházásokra fogják a cégek fordítani, ami magasabb az előzetesen vártnál.

A vezérigazgató-helyettes abban bízik, hogy a NHP kifutása után megmarad az érdeklődés a hitelek iránt, és így valóban lesz igény arra az ígéretre, amit Csányi Sándor a közgyűlésen fogalmazott meg. Az OTP idehaza több százmilliárdnyi hitelt szeretne kihelyezni - erősítette meg Bencsik.

Bencsik a hazai árfolyamgáttal kapcsolatban elmondta, hogy a bank érintett hitelállománynak 49 százaléka már belépett a rendszerbe június végére, ami magasabb a 46 százalékos hitelintézeti átlagnál.

Oroszország: a stratégia változatlan, de nehezebb lesz megvalósítani

A hajnalban közölt negyedéves eredmény sorai közöl leginkább a 90 napos késedelembe esett hitelállomány okozta a legnagyobb negatív meglepetést. Az állomány ugyanis 90 milliárddal nőtt, ami duplája az előző negyedévek 40-50 milliárd közötti értékének. A bank ebből 59,8 milliárdra képzett tartalékot, így a rossz hitelek állományának fedezettsége is romlott az előző negyedévhez képest.
Bencsik László a portfólióromlással kapcsolatban kiemelte, hogy miközben Oroszországban trendszerűnek tűnik az állomány romlása (a 80-ból 26 milliárd ide esett), addig a többi operációban egyedi vállalati hitelekre vezethető vissza a romlás, így jó esetben a következő negyedévekben ez korrigálódni fog. Ukrajnában például egy olyan vállalatcsoport dőlt be, amely eddig 10 százalék feletti dollárkamatot fizetett, de erre az utóbbi negyedévben már nem volt képest. A bedőlés forintban kifejezve 10 milliárdos hitelezési veszteséget okozott a bankcsoportnak.

Oroszországgal kapcsolatban a vezérigazgató-helyettes kifejtette, hogy 3-4 nehezebb év jöhet a korábbi évek felfutása után. Lassul az ország növekedése, a személyi hitelek területén pedig több pénzintézet lépett a piacra, ami rontja az OTP kilátásait.

Ugyanakkor, Bencsik az mfor.hu kérdésére elmondta, hogy a bank nem változtatja meg stratégiáját az országban, továbbra is meg szeretné valósítani, még ha a mostani körülmények között ez nehezebb is lesz. A bank továbbra is teljes körű bankká szeretné orosz leányvállalatát alakítani a most futó transzformációs projekt során. Ehhez egyrészt olyan informatikai és ügyfélkockázati rendszert vezet be, amely reményeik szerint hatékonyabbá teszi a behajtást, másrészt szélesebb termékportfólióval és nagyobb eléréssel (fiókhálózat, on-line jelenlét) próbálja a versenyt felvenni. Bencsik szerint a fogyasztási hitelek terén a bankcsoport 10 éves gyakorlattal rendelkezik, így kezelni fogja tudni a helyzetet.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!