3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A korábbi évek agresszív akvizíciói után megfontoltabb lépésekre készül az elsőszámú magyar bank. Oroszországban például az OTP Bank vezérigazgató-helyettese szerint addig nem érdemes tovább terjeszkedni, amíg nem lehet látni a likviditási válság végét.

Urbán László az OTP csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta: lehetne likviditási gondokkal küzdő bankokat vásárolni viszonylag jó áron, de ezzel még inkább megnövekedne a külső forrás iránti igény. "A forrásbevonás pedig a jelenlegi helyzetben nem könnyű, vagy csak magas felárakkal van rá mód, akkor érdemes újabb több száz millió eurót befektetni, amikor a forrásbevonás feltételei javulnak" – mondta a vezető.

"Az orosz leánybank számára az OTP Bank által az idei évre tervezett 1 milliárd euró összegű plusz hitel továbbra is rendelkezésre áll" - mutatott rá Urbán László. A tőkebefektetés azonban nem célszerű addig, amíg a likviditási válság tart, mert akkor plusz 1-2 milliárd euró összegű hitel felvételére volna szükség. Az idei évre 3,5-4 milliárd eurót tervezett az OTP, ami valószínűleg teljesíthető még a likviditási válság közepette is. További forrás bevonása azonban a vezérigazgató-helyettes szerint esetleg már problémát okozhatna.

"Ez persze nem jelenti azt, hogy a bank ne nézelődne állandóan, részben Oroszországban, részben más piacokon" - tette hozzá. Felhívta a figyelmet arra: újabb vételre addig nem kerülhet sor, amíg a Garancia Biztosító akvizíciója le nem zárul, és az abból származó bevétel be nem folyik. Sőt, Urbán László szerint célszerű a Garanciából származó bevételen túl további befektethető tőkét gyűjteni.

A vezérigazgató-helyettes szerint az eddigi akvizíciók tapasztalatai azt mutatják, hogy a célpontnak vagy domináns pozíciójú banknak kell lennie, vagy - mint Ukrajnában - gyorsan növekvő piacon kell működnie, kiváló menedzsmenttel. A cél az, hogy a megvásárolt cég részesedése néhány éven belül meghaladjon egy kritikus szintet, ez a meglévő befektetéseknél is az egyik megfontolás lesz. "Így, ha néhány éven belül az derül ki, hogy a befektetés fejlődése megragadt egy nagyon alacsony szinten, a kiszállás is benne van a pakliban" - mondta Urbán László.

Az is számít, hogy van-e olyan hozadéka, ami csoportszinten kifizetődik, Szlovákia mellett például most egy új érv merült fel, "eurólaboratórium" lett, meg lehet tapasztalni, hogy az euróra való átállás mit jelent, ami már önmagában kifizetődő az OTP számára. Emellett idén április elején indult el az ottani piacon az interneten keresztüli betétgyűjtés, ennek beérésére is érdemes várni egy kicsit - tette hozzá.

Az OTP Bank a Garancia Biztosító mellett kisebb befektetéseket (például a szlovák lízingcéget) is értékesített az utóbbi időben. Ennek hátterében a korábbinál aktívabb portfoliómenedzselés áll, ha egy piacon nem látszik nagy esély a megfelelő jövedelmezőség elérésére, és vonzóbb célpontot látnak, átcsoportosítják az eszközöket - mondta a vezérigazgató-helyettes az MTI-nek.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!