„Minden kétség nélkül mondhatom, hogy a határidők tarthatók, és ezt szakértői vélemények is alátámasztják” – közölte lapunkkal Mészáros András az Európa Kulturális Fővárosa, Pécs – 2010 program (EKF) ügyvezető igazgatója. Bár folyamatosan csúszásokról, nehézségekről hallani, a szakember szerint ez csak azért alakult így, mert az uniós eljárásoknak rendkívül bürokratikus a rendszere, amivel kevesen vannak tisztában.
Mit mondta, az előkészítés és a kivitelezés idejének aránya kettő az egyhez. Ráadásul az EU-forrásokat biztosító pályázatot még nem írták ki. Márpedig ha ezt megelőzően megtörténik az első kapavágás, máris megkezdett beruházásnak minősül a projekt, és akkor egyetlen fillér EU-támogatást nem kapnának.
Az igazgató elismerte, hogy Pécs pénzügyi helyzetét korlátozott lehetőségek jellemzik, ugyanakkor szerinte a városi gazdálkodást és az EKF finanszírozását bizonyos tekintetben külön kell kezelni egymástól.
A beruházások finanszírozását az úgynevezett Város-Kormány szerződés szabályozza, ebben a felek rögzítették a szükséges forrásokat a kulturális programok és a kommunikáció fedezetére. 85 százalékban uniós források állnak rendelkezésre, 10 százalék önerőt biztosít a város, 5 százalék kiegészítést pedig a kormány.
A kivitelezés még várat magára
A beruházások nagy részénél a konkrét kivitelezési munkálatok még nem kezdődtek el, azok 2008 második felétől várhatók. Így a tervpályázatok elkészítése, elbírálása, a kivitelezéshez szükséges engedélyeztetés fázisában tart még a Pécsi Konferencia és Koncertközpont, a Zsolnay Kulturális Negyed illetve a Dél-Dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpont is.
Ebben a szakaszban vannak a Közterek és Közparkok rehabilitációjára vonatkozó elképzelések, illetve a pécsi „Múzeum” utca rekonstrukciója is, ahol olyan gyűjtemények vannak, mint a Vasarely, a Zsolnay vagy a Csontváry Múzeum, illetve az Amerigo Tot gyűjtemény.
Az EKF-programra eddig összesen 210 millió forint érkezett a szakminisztériumtól és a Nemzeti Kulturális Alaptól. A keretből Pécs 2007-ben mintegy 77 millió forintot fordított művészeti projektekre, amelyből tavaly mintegy száz valósult meg a program keretében.
A teljes programfinanszírozásra és kommunikációra kilencmilliárd forint áll rendelkezésre öt évre, a 2007-2011-es időszakra, amit a város illetve az Oktatási és Kulturális Minisztérium biztosít, illetve az NKA-keretből és szponzorációból is jut erre. Az uniós projektek összértéke 34,6 milliárd forint, ennek a 85 százaléka, mintegy 29,41 milliárd forint a tiszta uniós forrás.
Plusztámogatás szükséges?
Kérdésünkre, miszerint elképzelhető-e, hogy további támogatást igényelnek a kormánytól, Mészáros András elmondta: ebben a tekintetben még további tárgyalásokra van szükség. 2006-ban született egy kormányhatározat az EKF-ről, ebben szerepel egy olyan pont, amely szerint a kormányzat megvizsgálja az új létesítmények központi költségvetésből történő támogatását. Konkrét összeget azonban még nem jelöltek meg.
Kovács Zita