Az Európai Bizottságnak egy 10 ezer internetfelhasználó körében végzett online felmérése szerint a netezők közel 70 százaléka tart attól, hogy a világhálón betáplált személyes adataikkal valaki visszaélhet. A megkérdezett netezők 45 százaléka úgy véli, hogy a jelenlegi biztonsági rendszabályok a minimális védelmet sem nyújtják a visszaélések ellen. Az Európai Bizottság bírálta, hogy az internetes adatvédelemre vonatkozó uniós irányelveket nem tartják be, a tagországok olykor csak nagyon csekély elszántsággal próbálnak érvényt szerezni a rendszabályoknak. Ugyanakkor a bizottság szerint maguk az internethasználók is rosszul tájékozottak saját adatvédelmi jogaikról. A megkérdezettek 81 százaléka nem találja kielégítőnek a rendelkezésre álló információkat.
A legnagyobb aggodalmat az Európai Unió polgárai főként a bankügyletek internetes lebonyolítása és az egészségi állapotukra vonatkozó adatok elektronikus továbbítása kapcsán táplálják. A megkérdezettek 38 százaléka szerint nagyobb biztonságot eredményezhetne egy javított internetes szoftver, de a netezők 34 százaléka szükségesnek tartaná az adatvédelmi törvények szigorítását is.
Frits Bolkestein, az Európai Bizottság belső piacért felelős tagja mindazonáltal úgy véli, az uniós adatvédelmi irányelvek már eddig is hozzájárultak ahhoz, hogy "Európa polgárai érvényesíthetik a magánszférához való jogukat". Sok tagország már ezekhez igazította saját törvényeit, Olaszország és Görögország pedig, ahol korábban nem volt szabályozás e tekintetben, megfelelő új előírásokat vezetett be.
Továbbra sem kielégítő az adatvédelem
Az Európai Unió internetfelhasználói továbbra is jelentős aggodalmakat táplálnak a személyes adataikkal való esetleges visszaéléseket illetően.