A Total vezetősége és szakszervezetei között a tárgyalások vasárnap este hirtelen félbeszakadtak. Christophe de Margerie, a francia olajipari vállalat elnöke nyilvánosan ígéretet tett arra, hogy a valószínűleg végleg bezárásra kényszerülő észak-franciaországi dunkerque-i finomítóban dolgozó mind a 370 embernek munkát biztosít a Total. A szakszervezetek képviselői viszont azt állítják: azért hagyták ott a tárgyalásokat, mert az olajfinomítás jövőjéről általuk követelt kerekasztal-konferencián való részvételről szóló szándéknyilatkozaton kívül nem hangzott el semmilyen konkrét javaslat a vezetőség részéről.
A Franciaország üzemanyag-ellátásának hatvan százalékát biztosító Total mind a hat franciaországi olajfinomítójában szünetel a termelés szerda óta. Az eredetileg Dunkerque közelében bezárásra ítélt telep dolgozóit támogató 48 órás munkabeszüntetést a szakszervezetek határozatlan idejű sztrájkká nyilvánították. A munkahelyek megtartása mellett kerekasztal-tárgyalásokat követelnek az olajfinomítás jövőjéről. A Total viszont a dolgozók szerint elfogadhatatlan módon csak március végére ígér végső döntést a dunkerque-i telepről, ahol már szeptember óta szüneteltetik a termelést.
Az ipari miniszter felszólította a Totalt, hogy az elkövetkező napokban jelentse be egyértelmű döntését a dunkerque-i olajfinomító és az ott dolgozók sorsáról. "Nem hagyhatják a dolgozókat bizonytalan helyzetben, akik nem túloznak, hanem érthetően viselkednek" - mondta Estrosi, s a feleket a tárgyalások folytatására kérte. Azt is jelezte, hogy a kormány mindent megtesz, hogy "Franciaország ne bénuljon le" és ne legyen ellátáshiány a benzinkutaknál.
A szakszervezetek szerint az olajtárolókban 10-20 napi lakossági fogyasztására elegendő üzemanyagot tárolnak, azt követően teljesen kiürülhetnek a benzinkutak. Franciaország 12 olajfinomítójából hatot üzemeltet a Total, s mintegy 2400 benzinkutat lát el üzemanyaggal. Az amerikai Exxon két franciaországi olajfinomítójának dolgozói jelezték, hogy kedden ők is csatlakoznak a sztrájkhoz.
MTI