2019. június 26-ig minden vállalkozói ügyfélnek, tehát üzleti kapcsolattal rendelkező jogi személynek vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetnek minősülő ügyfél képviselőjének kötelezően nyilatkoznia kell számlavezető bankjánál a szervezet tényleges tulajdonosáról és a tényleges tulajdonosra vonatkozó adatokról.
Mi történik, ha valaki elmulasztja a nyilatkozattételt?
A nyilatkozattételi kötelezettséget a pénzmosás és terrorizmus finanszírozása elleni törvény (2017. évi LIII. törvény) írja elő. A június 26-ai határidő betartása azért kiemelten fontos, mivel ha a megfelelően kitöltött nyilatkozat nem érkezik be június 26-ig, az OTP Bank a vonatkozó jogszabályi rendelkezések szerint köteles megtagadni az érintett ügyfél megbízásainak teljesítését. Ez azt jelenti, hogy aki elmulasztja a nyilatkozattételt, az a határidő után nem tud majd banki szolgáltatásokat igénybe venni.
Hol lehet nyilatkozatot tenni?
A nyilatkozatokat az OTP Bank ügyfelei személyesen a számlavezető fiókjukban vagy a dedikált kapcsolattartójuknak adhatják le, illetve postán is elküldhetik. Az OTP Bank arra kéri ügyfeleit, hogy az adatok zökkenőmentes feldolgozása érdekében már a határidőt megelőzően, lehetőleg 2019.06.20-ig juttassák el nyilatkozataikat a pénzintézethez.
Milyen nyilatkozatokat kell leadni?
A jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezeteknek legalább egy, legfeljebb háromféle nyilatkozatot kell leadniuk.
- A tényleges tulajdonosok személyéről szóló nyilatkozatot minden érintettnek ki kell töltenie.
- A kiemelt közszereplői státuszról szóló nyilatkozatot csak abban az esetben kell kitölteni, ha a tényleges tulajdonos kiemelt közszereplő, vagy, kiemelt közszereplő hozzátartozója, illetve vele közeli kapcsolatban álló személy.
- A harmadik nyilatkozat a tulajdonosi szerkezetről szól, amit csak azoknak a szervezeteknek kell kitölteniük, amelyeknek a tulajdonosai között vállalkozás vagy szervezet is van.