3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hétfőn közel 15 százalékkal drágultak a Mol-részvények a Budapesti Értéktőzsdén, majd ez az erősödés folytatódott kedden reggel is. Az elemző szerint annak köszönhető a kimagasló emelkedés, hogy a magyar olajcégnek nem kell újabb hitelt felvennie, hogy többségbe kerüljön a horvát INA-ban.

Némiképp meglepő volt, hogy hétfőn a Mol volt a magyar tőzsde zászlóshajója, az olajpapírok közel 15 százalékos erősödés után 12 565 forintot értek a nap végén. Az elemző szerint mindez annak köszönhető, hogy a részvények alulértékeltek voltak, ráadásul úgy tűnik, hogy nem kell újabb hitelt felvenni, hogy többséget szerezzenek a horvát INA-ban.

A múlt héten jelentették be, hogy a horvát kormány felfüggeszti a tárgyalásokat a Mollal az INA állami tulajdonrészének eladásáról, a piac kedvezően fogadta ezt a hírt, mivel ez azt jelenti, hogy a vállalatnak nem kell újabb hitelt felvennie, sőt a saját részvényeitől sem kell megválnia. Bár a Molnak még nincs többsége a horvát cégben, de már csak néhány százalék hiányzik hozzá.


Háda Bálint, a Quaestor vezető elemzője az Mfor.hu kérdésére elmondta: igazából két okkal magyarázható a részvények szárnyalása. Szerinte a bátrabb befektetők már gondolhatták úgy, hogy az alacsony árfolyamon érdemes vásárolni a papírokat. Másrészt a múlt hét végén jelentették be, hogy a horvát kormány felfüggesztette a tárgyalásokat a Mollal az INA állami tulajdonrészének eladásáról.

"A Mol 47 százalékra tudta emelni tulajdonrészét az INA-ban, ez pedig azt jelentheti, hogy a magyar cég számára nem égető, hogy egy olyan ügyletbe bocsátkozzon a horvát kormánnyal, amiből később rosszul jöhet ki" - vázolta fel a helyzetet Háda Bálint. A maradék 3 százalék plusz egy szavazatot valahonnan össze tudja szedni a Mol, nincs feltétlenül szüksége az állami tulajdonrészre - tette hozzá.

"A piac pozitívan értékelte azt, hogy nem kellett újabb hitelt felvenni az INA megvételéhez, sőt saját részvényeket sem kellett adni cserébe" - magyarázza az elemző az árfolyam szárnyalásának okát.

Korábban megjelentek olyan sajtóinformációk is, hogy a horvát kormány az INA-részesedésért cserébe visszakérné a vállalat gázüzletágát a Moltól. "Ez csak rövid távon lenne kedvező a magyar cég számára, Horvátországban ugyanis szabályozott gázárak vannak. Az ország uniós csatlakozása után viszont ezeket meg kell szüntetni, akkor pedig a horvát gázüzlet aranybánya lehet a Mol számára" - véli a Quaestor szakembere.

Kedden folytatta drágulását a Mol, a nap első felében további 2,59 százalékkal emelkedett a részvények ára, így 12 890 forinton álltak a pesti tőzsdén.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!