3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A brit bankok hatalmas összegű állami segítséget kapnak, az 50 milliárd fontos hitel mellett az állam részvényeket is vesz, összesen 250 milliárd font értékben nyújt hitelt a legnagyobb brit bankoknak. Mindez azt a célt szolgálja, hogy a hitelválság következményeit enyhítsék a szigetországban, a bajba jutott bankok megmeneküljenek.

Több európai országhoz hasonlóan a brit kormány is úgy döntött, hogy segélycsomagot nyújt az ország bankjainak a hitelválság következményeinek kivédése érdekében. Az állami hitel mellett a kormány részvényeket vesz a legnagyobb pénzügyi cégekkel, ezzel részben államosítja azokat. A terv arról egyelőre nem szól, hogy az egyes bankok mennyi pénzt kapnak egyenként.

A mentőakció keretében először 50 milliárd fontos gyorssegélyt kapnak a pénzintézetek,ennek fejében a kormány elsőbbségi részvényeket kap a Royal Bank of Scotlandtől, a Barclaystől és további hat nagybanktól. Az 50 milliárdos segélyt a Bank of England további 200 milliárd fonttal egészíti ki, ezzel a likviditást növelik.


Az állami mentőcsomaggal sem tudták elérni azt, hogy a tőzsdék jelentősen megnyugodjanak, a londoni piac fő mutatója, az FTSE kora délután 3,76 százalékos mínuszban volt. A múlt héten elfogadott 700 milliárd dolláros amerikai bankmentő csomag után a brit állami segítség a legjelentősebb a hitelválság érdekében.

"A nemzetközi piac megszűnt működni. A bankrendszernek a mostaninál sokkal egészségesebben kell működnie, ezért döntöttünk úgy, hogy segítünk a bankokon" - -mondta el Gordon Brown brit miniszterelnök egy szerdai sajtótájékoztatón Londonban. A brit kormánynak két nehézséggel is szembe kell néznie: egyrészt a gazdaság a recesszió szélére sodródott, másrészt az ország bankjai értéküknek felét már elveszítették a tőzsdén a héten. A Standard & Poor's hitelminősítő cég az utóbbi egy évtizedben példa nélküli módon csökkentette az RBS hitelbesorolását, mivel szerintük a bank likviditási helyzete nem kielégítő.

Alistair Darling pénzügyminiszter szerint a bankok részleges államosításával azt akarják elérni, hogy a brit pénzügyi cégek visszatérjenek a normális működéshez, ismét a hitelezéssel és a befektetéssel tudjanak foglalkozni. A brit bankszektorban már eddig is problémák voltak, korábban a Northern Rock és a Bradford & Bingley jelzáloghitelezőket államosítani kellett, az HBOS bank esetében pedig a kormány segített befektetőt találni.

Egy felmérés szerint Nagy-Britannia pénzügyi cégei 12 000 embert rúgnak ki idén az év végéig, ez 33 százalékkal több, mint egy évvel korábban.

A mostani állami mentőcsomag részleteiről egyelőre csak annyit tudni, hogy 25 milliárd font azonnal a bankok rendelkezésére áll az elsőbbségi részvényekért cserébe, illetve a kormány kész további 25 milliárd fontot biztosítani a későbbiekben. Az egyes bankok esetében változik az állami segély összege, függ a cég osztalékpolitikájától, illetve attól, hogy mennyi pénzből tudja kifizetni a betéteseket.

A kormány lépése következtében meghiúsul Gordon Brown terve, hogy a költségvetési hiányt a GDP 40 százaléka alatt tartsák. Augusztusban az elmúlt 15 év legnagyobb hiányát regisztrálták Nagy-Britanniában, a GDP 43 százaléka volt a deficit.

Az állami csomag bejelentésének hírére a bankrészvények jórészt tovább zuhantak a londoni tőzsdén. A Barclays árfolyama 9,8 százalékkal esett vissza délelőtt, a Lloyds 6,8 százalékot veszített, míg az HSBC 5,3 százalékkal lett olcsóbb. Az RBS 15 százalékkal drágulni tudott a pánik közepette is, míg az HBOS 48 százalékkal ugrott meg.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!