3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A teljes foglalkoztatottság jegyében úgy tűnik, hogy egyre többen állnak munkába azok közül is, akik dolgoznának, de vagy nem keresnek munkát, vagy pedig nem azonnal tudnak munkába állni.

A kormányzat munkaerőpiaccal kapcsolatos célja egyrészt a teljes foglalkoztatottság elérése, másrészt pedig az, hogy mindenki dolgozzon Magyarországon, aki dolgozni akar. Nos, úgy tűnik, hogy a piaci változások révén egyre többen állnak munkába azok közül is, akik eddig nem kerestek munkát, vagy éppen nem azonnal dolgoznának.

A Központi Statisztikai Hivatal harmadik negyedévre vonatkozó munkaerőpiaci folyamatok című kiadványa szerint negyedévről negyedévre apad a potenciális munkaerőtartalékként számon tartott személyek száma. A statisztika tartalékként azokat tartja számon, akik

  • alulfoglalkoztatottak, vagyis több munkát is tudnának vállalni a jelenleginél,
  • akik dolgoznának, de nem keresnek állást, illetve,
  • akik dolgoznának, de épp nem állnak rendelkezésre.

Ők összesen 211,1 ezren voltak a július-szeptember közötti időszakban, ami 16,5 ezerrel kevesebb a második negyedévinél, és közel 51 ezerrel alacsonyabb szám az egy évvel ezelőttinél.

Mivel a teljes foglalkoztatottság a munkanélküliek számának minimálisra csökkenését és a foglalkoztatottak számának növekedését jelenti, csak azokra érdemes ezúttal figyelni, akik dolgoznának, de nem állnak rendelkezésre, vagy nem keresnek munkát. Ez a két csoport összesen 142,2 ezer embert jelent, ami 12 ezerrel alacsonyabb az előző negyedévinél és 34-gyel alacsonyabb létszám az egy évvel korábbi állapotnál. Mindez azt jelenti, hogy az inaktívak között ennyien biztosan tudnának és akarnának dolgozni, vagyis ők lényegében a piac "látható" tartalékait jelentik - persze a munkanélküliként nyilvántartottak mellett.

A létszám csökkenése pedig azt is jelenti egyben, hogy egyre kisebb csoportot tud biztosan visszaterelni a munkaerőpiacra a kormány. Igaz, rajtuk kívül még van közel 2,7 millió inaktív a 15-74 éves korcsoportban, azt azonban nem tudni, hogy a betegeket, kismamákat és tanulókat leszámítva mennyi a "mozgósítható" réteg. Mindesetre a 142,2 ezer fő tartalékot és a 292,7 ezer munkanélkülit nézve összesen 434,9 ezerrel lenne növelhető a foglalkoztatottak száma. Ez a foglalkoztatottak jelenlegi 4,2 milliós létszámával is jócskán elmarad a korábban célként kitűzött 5 millió dolgozó magyartól.

A munkanélküliség valójában

Mivel a fent említett 142,2 ezer embert az inaktívak között szerepel a statisztikában, viszont munkavállalási hajlandóságuk megvan, korrigálható velük a munkanélküliség. Így a harmadik negyedéves 292,7 ezres létszám rögtön 434,9 ezerre emelkedik, a munkanélküliségi ráta pedig a tényleges 6,4 százalék helyett 9,2-re nő. A korrigált munkanélküliség egyébként a második negyedévben lépett először 10 százalék alá, korábban sokkal inkább 11-12 százalék körül mozgott a ráta, amivel párhuzamosan a rendszeres havi statisztikákban közölt arányszám 7-8 százaléknál járt.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!