2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A svájci frank alapú hitelek eurósítása miatt perelnék a külföldi bankok a horvát államot. Boris Lalovac pénzügyminiszter szerint a kormánynak jogában áll ily módon megvédeni állampolgárait a pénzügyi csődtől - közölte az N1 hírtelevízió az internetes oldalán csütörtökön.

A Horvátországban működő legnagyobb külföldi bankok közös nyilatkozata szerint Horvátország azzal, hogy eurósítja a svájci frank alapú hiteleket, megszegi a befektetésekről szóló uniós törvényeket és bilaterális szerződéseket.

Az Erste Group Bank AG, a UniCredit SpA, az OAO Sberbank, továbbá a Raiffeisen Bank International AG és a Hypo Group Alpe Adria AG bejelentette, perelni akarja a horvát államot, amennyiben az nem áll el a tervétől.

Branko Grgic, a kormány alelnöke még a múlt héten kijelentette: szeptemberben törvényjavaslatot nyújtanak be a parlamentnek a svájci frank alapú hitelek euróra váltásáról. Emlékeztetett, hogy a pénzintézetek elegendő időt kaptak arra, hogy a hitelesekkel közösen megoldást találjanak a problémára. Mivel ez nem történt meg, a kormánynak politikai döntést kellett hoznia.

Boris Lalovan pénzügyminiszter csütörtökön úgy reagált a bankok bejelentésére, hogy a horvát kormánynak joga van megvédeni állampolgárait attól a pénzügyi csődtől, amelyet a bankok okoztak.

Amikor a horvát állampolgárok túlfizették hiteleiket, ugyanezek a pénzintézetek nem zúgolódtak - mondta, majd hozzátette: 2008 és 2014 között - amikor az ország súlyos gazdasági válságban szenvedett - 8 milliárd kuna (350 milliárd forint) vándorolt ki a horvát emberek zsebéből külföldre.

A miniszter a múlt héten arról tájékoztatta a közvéleményt, hogy a svájci frank alapú hitelek euróra váltása az aktuális piaci árfolyamon történik, azzal a kamattal, amely a hitelfelvétel időpontjában volt érvényes. A hitelintézeteknek pedig három hónapjuk van arra, hogy átváltsák a kölcsönöket, a költségeket pedig saját maguknak kell állniuk, amit adókedvezmény formájában leírhatnak.

A Horvát Nemzeti Bank (HNB) számításai szerint a svájci frank alapú hitelek eurósításával 6 milliárd kunát (261 milliárd forintot) veszíthetnek a pénzintézetek.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!