4p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rendkívül látványosan megugrottak a bevételek az egyesületeknél, igaz, többet is költöttek, de végeredményben sikerült nyereséget kimutatni.

A 2015-ösnél sokkal jobb évet zárt tavaly 6 nagyobb fővárosi sportegyesület, a Fradi, az Újpest, a Honvéd, a Vasas, azt MTK és a BVSC-Zugló. Összesen majdnem 14 milliárd forint bevétellel szemben 12,8 milliárdos kiadást számoltak el, így 1,1 milliárdos nyereséget tudnak felmutatni. Utóbbi ráadásul úgy jött össze, hogy a Vasas egyedüliként bár, de veszteséggel zárt, -151 milliót kellett elkönyvelniük.

A bevételek 58, a kiadások pedig 41 százalékkal ugrottak meg egyetlen év alatt. A látványos megugrás minden egyesület esetében megfigyelhető, a háttérben pedig elsősorban a létesítményfejlesztésekre és üzemeltetésekre adott állami támogatások állnak, az ezen célokra juttatott összegek a milliárdos nagyságrendet is elérik olykor.

Honvéd: lehull a lepel a TAO-támogatókról

A Budapest Honvéd Sportegyesület közhasznúsági jelentése és éves beszámolója a többi klubnál sokkal részletesebb, hiszen szokatlan módon a TAO-támogatókat is nevesítik. TAO-támogatásként 314 millió jutott 2016-ra, TAO-kiegészítő támogatásként pedig még 63 milliót kapotak. Utóbbi formában a legtöbbet

  •     a GE Hungary Kft. juttatta az egyesületnek, 26,2 millió forintot,
  •     a következik a Coca-Cola 7,5 milliója,
  •     amitől nem sokkal maradt el a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt. 6,8 milliója.
A meglehetősen hosszú lista legérdekesebb tétele azonban az az 1,4 millió forint, ami Orbán Viktor apjának cégétől, a Gánt Kő és Tőzeg Kft.-től érkezett tavaly.

A kézilabda szakosztály egyébként 177,3 milliót, a vízilabdások 60,6-ot, a kosarasok pedig 76 millió TAO-támogatásban részesültek.

Az egyesület tavaly közel 1,9 milliárd forintos bevételre tett szert, amivel szemben 1,6 milliós kiadást állítottak, így végeredményben a 2015-ös 69 millióval után tavaly 276 milliós nyereséget tudtak elkönyvelni. 

Csak a Vasas bukott tavaly

A többi 5 sportegyesületet nézve ketten lógnak ki a mezőnyből. Egyrészt az Vasas, ahol a 227 milliós előző évi nyereség tavaly 151 milliós veszteségbe fordult át, másrészt pedig az MTK, mely a Vasas mellett nem tudott javítani a korábbihoz képest. Az egyesület mindössze 3 milliós nyereséget könyvelt el 2016-ra a korábbi 8,7 millió után.

A Vasas esetében az volt a fő probléma, hogy a többiekhez viszonyítva minimális bevételnövekedést tudtak elérni, 17 százalékkal emelkedett mindössze a kasszába érkező összeg 1,9 milliárdra, ezzel szemben azonban 46 százalékkal költöttek többet tavaly, több mint 2 milliárd forintot.

A legnagyobb mértékben, 150 százalékkal (!!!) emelkedett ugyanakkor az Újpest bevétele, 2,6 milliárdot számoltak el, amivel szemben a kiadások mindössze 33 százalékos növekedést mutattak, így végeredményben 854 milliós nyereséggel zárhatták 2016-ot.

Az adósság pedig nő és nő

Tavaly a 6 fővárosi egyesület összesen 12,8 milliárd forinttal volt adós, ami az egy évvel korábbinál 1 milliárddal nagyobb kötelezettséget jelent. A nagy bumm azonban nem tavaly, hanem 2015-ben történt, akkor az egyesületek összesített tartozása 12 milliárdra ugrott a 2014-es 6,6 milliárdról, vagyis majdnem megduplázódott.

A legnagyobb tartozás a Vasashoz köthető, ők kicsivel több mint 5 milliárd forinttal adósok úgy, hogy egy év alatt 4,7 százalékkal sikerült mérsékelni azt. Ettől nem sokkal kevesebbel, 4,1 milliárddal tartozik az MTK, ami 32 százalékos növekedés eredménye. A Fradi 3,3 milliárddal adós, az UTE 148, a BVSC 138, a Honvéd pedig mindössze 93 millió forinttal.

Arányait nézve a legnagyobb mértékben az UTE eladósodottsága emelkedett, hiszen a 148 millió 81 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit.

A Vasast és az MTK-t leszámítva ezen egyébként szinte teljes mértékben rövid lejáratú tartozást jelentenek, utóbbinál a 4,1 milliárdos kötelezettségből 2,7 milliárd hosszú lejáratú, mely az MNV Zrt.-től vagyonkezelésre átvett eszközöket jelenti, a Vasasnál pedig a csak annyi derül ki a dokumentumokból, hogy az 5 milliárdból 4,7 milliárd hosszú lejáratú tartozásnak minősül. 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!