Leszúrtak a földbe egy építkezés információs táblát a Pusztaszeri út 59.-nél a Rózsadombon a következő adatokkal:
- Építtető: GTC PSZTSZR Projekt Kft.,
- Kivitelező: Urban Estate Zrt.
Igazából már 2023 nyara óta tart itt az építkezés, de tábla eddig nem volt. A készülő irodakomplexum azért érdekes, mert az elmúlt években a Matolcsy-kör számtalan különböző üzleti érdekeltségét ide jegyezték be. Például a Raw Development Kft.-t, amely a Magyar Nemzeti Bank (MNB) különböző építőipari megbízásait végezte. A cég tulajdonosa az a Somlai Bálint, akinek bankszámláját éppen a napokban zárolták.
A Pusztaszeri út 59. valamiért nem volt tárgya az Állami Számvevőszék (ÁSZ) vizsgálatainak, amelyben többek között megállapították, hogy a jegybanki alapítvány alatt létrehozott összetett cégstruktúra nem támogatta a vagyon megőrzését és nem biztosította az átláthatóságot, továbbá felmerül az alapítványi kuratórium felelőssége abban, hogy a GTC S.A. részesedésvásárlása kapcsán nem elegendő minőségű és mennyiségű információ birtokában hoztak döntést.
Nos, a kihelyezett táblán építtetőként szereplő GTC PSZTSZR Projekt Kft. mindössze két lépcsővel van a lengyel tőzsdei Globe Trade Centre S.A. alatt. A kivitelező Urban Estate Zrt.-nek pedig közös cége van a Matolcsy Ádámmal szoros üzleti kapcsolatban álló Száraz Istvánhoz köthető magántőkealappal.
Fotó: Vég Márton
A HVG írta meg elsőként, hogy a Magyar Tudományos Akadémiához tartozó egykori Központi Kémiai Kutató Intézet rózsadombi ingatlanát 2015-ben közvetlenül az MNB szerezte meg 2,7 milliárd forintért és a jegybank által alapított Pallas Athéné Domus Innovationis Alapítványnak adta át. Ezt követően pedig a Heti Válasz számolt be arról, hogy az ingatlant az MNB-alapítvány eladta a Matolcsy György jegybankelnök családjával összeköthető magántőkealapos lobbicsoportnak. Ezzel nem ér véget a történet, ugyanis az ingatlan 2022 elején visszakerült az MNB-alapítványhoz, pontosabban azt annak a varsói tőzsdén jegyzett régiós multicége, a GTC vásárolta meg. Ezért szerepel építtetőként a táblán a GTC PSZTSZR Projekt Kft. nevű leánycég.
A kivitelező pedig a 2021-ben még kft.-ként alapított, de 2023-ban részvénytársasággá változó Urban Estate Zrt. lett. Van dolguk bőven a hatalmas területen, hiszen összesen hét épületet kell teljesen felújítaniuk. Még messze nem készültek el, de az egyik épületet már sikerült is kiadni a Czeizel Intézetnek. Az Urban Estate oldalán elérhető információk szerint kereskedelmi projektjeik során minőségi szerkezeti átalakításokat, meglévő épületek szakszerű bontását, földmunkát, valamint magas- és mélyépítési munkát végeznek. Ezenfelül irodaházak bérlői irodaterületeinek, tartószerkezeti megépítése után a teljes körű befejező szakipari munkálatait (fit-out) biztosítják generál kivitelezésben.
A követhető információk szerint tavaly novemberig bizonyos Magyar Balázs volt az egyedüli részvényese a cégnek. A lényeg viszont, hogy az Urban Estate Zrt.-nek egyetlen leánycége van február közepe óta, mégpedig a Danube VRSMRT Projekt Kft. Itt a társtulajdonos a Danube Hotel Invest Kft., ami a Száraz Istvánhoz kötődő Felis Magántőkealaphoz tartozik. A Danube VRSMRT Projekt Kft.-nek idén februárig a GTC Origine Investments Zrt. volt a tulajdonosa. A GTC Origine Investments Zrt. neve négyszer szerepel abban a márciusban publikált jelentésben, amelyet az ÁSZ készített az MNB által alapított Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány gazdálkodásának ellenőrzéséről.
Tehát az eredetileg a jegybank által közpénzből megszerzett rózsadombi ingatlanon végül a jegybanki alapítványhoz tartozó céghálózat egyik tagja építtet meg egy irodakomplexumot egy olyan céggel, amely szintén üzletelt az alapítvány egy másik cégével, és végül méregdrágán kiadják az irodákat. Például magánkórháznak.