4p

Miből lesz pénz a választási osztogatásra?
Mit okoz az árrésstop?
Mit kellene tenni a költségvetéssel?

Online Klasszis Klub élőben Békesi Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. június 11. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagy István egy konferencián beszélt a ragadós száj- és körömfájás járványról.

Az Európai Unió optimális esetben várhatóan napokon belül feloldhatja a ragadós száj- és körömfájás miatt elrendelt összes korlátozást Magyarországgal szemben – hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter kedden a „Ragadós száj- és körömfájás – Megállás után újraindulás: A szaporodásbiológia és járványvédelem szerepe a fenntartható újrakezdésben” című konferencián, az Állatorvostudományi Egyetemen.

A miniszter kiemelte, a védekezéssel kapcsolatos tapasztalatok egyik fontos tanulsága, hogy szükség van további, gyakorlati tudással rendelkező állat-egészségügyi szakemberekre. Az állatorvosok és állategészségőrök képzése nemcsak egészségügyi, hanem nemzeti és gazdasági érdek, ezért az Állatorvostudományi Egyetemmel együttműködve újraindítják az állategészségőr képzést – jelentette be a miniszter.

Nagy István agrár-, és Pintér Sándor belügyminiszter a járványügyi Operatív Törzs ülésén 2025. április 5-én
Nagy István agrár-, és Pintér Sándor belügyminiszter a járványügyi Operatív Törzs ülésén 2025. április 5-én
Fotó: Facebook/Nagy István

A konferencián Nagy István úgy fogalmazott, hogy a magyar állategészségügy példásan helyt állt a történelmi léptékkel mérhető bajban, nemzetközi szinten is kivívta az elismerést, és megköszönte a járvánnyal szembeni védekezésben részt vett hatóságok szakembereinek, az érintett települések vezetőinek, az állatorvosoknak, a járványügyi igazgatásban dolgozóknak, a rendvédelmi dolgozóknak és a gazdálkodóknak a munkáját, külön kiemelte az állatorvos hallgatók segítségét.

Beszédében a miniszter felidézte, hogy Kisbajcs, Levél, Darnózseli, Dunakiliti, Rábapordány településeken működő gazdaságokban jelent meg a vírus, amelynek eredete és a terjedése körül is sok a megválaszolatlan kérdés. Laborok és szakemberek keresik a válaszokat, hogy több mint 50 év után vajon hogyan bukkant fel Magyarországon a vírus.

Nagy István kitért arra, hogy a ragadós száj- és körömfájás járvány megbetegedések kezelésében szerzett tapasztalatokat át kell ültetni a mindennapok munkájába. Egyrészt mindent meg kell tenni a hatékony védekezés fenntartásáért, másrészt biztosítani kell az állattartó gazdaságok hosszú távú, biztonságos működését.

Ismertette, hogy az Agrárminisztérium vissza nem térítendő támogatást nyújt a szarvasmarha-, juh- és kecsketartók számára a járványvédelmi beruházások megvalósításához. A támogatási kérelmeket június 25-től adhatják be az állattartók. A támogatások célja, hogy elősegítsék a fertőző betegségek megelőzését, minimalizálják a behurcolás kockázatát és csökkentsék a betegségek terjedését. Minden fejlesztés egy újabb lépés abba az irányba, hogy egy esetleges új járványt még eredményesebben, még hatékonyabban le lehessen győzni – hangsúlyozta.

A miniszter felhívta a figyelmet arra, fontos feladat az ágazat újraindítása, a kereskedelem, az export helyzetének rendezése. Ebben fontos eredmény, hogy várhatóan napokon belül az ország visszanyeri mentességét az Európai Unión belül. Ugyanakkor az EU-n kívüli országok esetében hosszabb időt vesz igénybe a mentesség visszaszerzése. A laboratóriumi vizsgálatokat folytatni kell, és ezek alapján kell benyújtani az ország mentességére vonatkozó dokumentációt az Állategészségügyi Világszervezetnek . Ennek értékelése, elfogadása után kerülhet sor a harmadik országokkal való érdemi egyeztetések lefolytatására. A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a tárgyalások mielőbb sikeresen lezáruljanak – jegyezte meg Nagy István.

A tárcavezető szólt arról is, hogy a ragadós száj- és körömfájás betegség mellett további aggasztó tendenciák vannak jelent. Az afrikai sertéspestis továbbra is aktívan terjed Európában, Magyarországon ez csak a vaddisznóállományban van jelen, és a madárinfluenza elleni védekezés is folyamatos feladat. Januárban egy Romániából Zala vármegyébe szállított juhszállítmányban kimutatták a kiskérődzők pestisét, a gyors és szakszerű intézkedéseknek köszönhetően a vírus nem tudott elterjedni, de Magyarország elveszítette a történelmi mentességét.

Tisztában kell lenni azzal is, hogy az ország észak-keleti határánál évről-évre több vadon élő állatban mutatják ki a veszettséget. Ennek oka, hogy Ukrajna állategészségügyi hatósága a háború miatt, míg Románia állategészségügyi hatósága egyéb okok miatt nem tudta végrehajtani a rókaállomány immunizálási programját. Magyarország fontosnak tartja, hogy a vakcinázás, mint járványvédelmi eszköz uniós szinten nagyobb támogatást kapjon. Erről a magyar EU-elnökség alatt több magas szintű egyeztetést is tartottak. Magyarország kezdeményezésére az Európai Unió napirendjére tűzte a vakcinázással kapcsolatos koncepció felülvizsgálatát, az egyes betegségekben való alkalmazhatóság átgondolását – fejtette ki Nagy István.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!