A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 198,67 ponttal, azaz 1,63 százalékkal 11998 pontra csökkent. Az S&P 500-as mutató 2,11 százalékkal 1234 pontra mérséklődött. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1,99 százalékkal gyengült és 2596 ponton zárt.
Világszerte meredek zuhanást hozott részvénypiacokon Mario Draghi, az EKB elnöke, aki úgy nyilatkozott, hogy a központi bank tudomásul veszi, hogy pénzügyileg nem támogathatja a tagállamok kormányait. Mindez a befektetők számára jelzés volt, mely szerint az európai adósságválság jelentősen elhúzódhat, még abban az esetben is, ha az EU csúcsvezetői ma kezdődött ülésükön egyességre jutnának is. Mindez a New York-i tőzsdékre is hatot, melyek gyakorlatilag egész nap lefele tartottak. Az elemzők ugyanakkor megjegyzik, hogy az EKB ma bejelentett könnyítései előremutatóak voltak, mind a kamatcsökkentést, mind a likviditásbővítést tekintve, ám a döntéseket követő kommentár érthetetlen volt, és detronizálta a piacokat.
Pedig a nyitás előtt kedvező adatok láttak napvilágot, kilenc hónapja az elmúlt héten volt a legkevesebb az először munkanélküli segélyért folyamodók száma az Egyesült Államokban. Az első alkalommal segélyért folyamodók száma 23 ezerrel 381 ezerre csökkent a múlt héten, ami február óta a legalacsonyabb érték. Ez sokkal kevesebb az elemzők által várt 398 ezernél. Az új igénylések négy hetes átlaga 3 ezerrel, 393,25 ezerre csökkent, ami április eleje óta a legalacsonyabb érték. A tartósan munkanélküliek száma szintén csökkent. A várt 3,7 millió helyett 3,583 millióra esett.
A nap vesztesei a bankpapírok voltak, minden nagyobb pénzintézet részvénye csökkent, 3 és 9 százalék közötti zuhanásokat jegyezhettünk fel csütörtökön.
mfor.hu